XRP ekosystém

XRP ekosystém představují společnosti a aplikace, které využívají nebo oznámily, že budou využívat, kryptoměnu XRP. V oblasti mezinárodních plateb nemá XRP konkurenci, protože toto digitální aktivum využívá a testuje nejvíce bank a platebních společností. Zároveň se pracuje na vývoji inovativních řešení pro využití XRP i v jiných oblastech – tokenizace cenných papírů, chytré smlouvy, decentralizované finance, herní průmysl apod. 

Ripple

Fintech firma, která nejvíce posouvá adopci XRP po celém světě, je americká společnost Ripple, jež provozuje tzv. RippleNet, síť cca 350 bank a platebních společností jako je například Moneygram (každý týden přibydou cca 2 noví partneři), které díky XRP šetří až 40-70% převodních nákladů mezinárodních plateb, platby netvrvají 3-5 dní, ale pouze několik sekund a žádná platba se neztratí zatímco pomocí zastaralé technologie Swift se ztratí až 6% mezinárodních plateb! RippleNet má ambici stát se alternativou systému Swift, který dnes na přeshraniční transakce používají banky. Kritici Ripplu a XRP často argumentují, že banky mohou používat RippleNet bez využití kryptoměny XRP. Zde je třeba pochopit rodíl mezi různými službami v rámci sítě RippleNet – xCurrent a xRapid (XRP) a o tom pojednává další odstavec.

RippleNet a On-Demand Liquidity (ODL)

Banky a platební společnosti mohou v rámci sítě RippleNet využívat tzv. xCurrent, xRapid (XRP) a xVia. xCurrent poskytuje přehlednější a levnější transakce mezi klasickými fiat měnami, protože umožňuje předem znát směnný kurz a všechny poplatky a šetří cca 30-40% převodních nákladů (s využitím předfinancovaných bankovních účtů nostro a Interledger protokolu). Pokud banky a platební společnosti chtějí platby ještě více urychlit a snížit náklady, mají k dispozici tzv. xRapid (s využitím krytoměny XRP a decentralizované sítě XRP Ledger), který šetří až 40-70% převodních nákladů. xCurrent 4.0 v sobě již obsahuje možnost plateb pomocí xRapid (XRP), takže všechny banky a platební společnosti, jež jsou součástí sítě RippleNet, mohou využívat nejrychlejší a nejlevnější platby pomocí xRapid (XRP). Firma Ripple přišla s tímto dvoukrokovým systémem z toho důvodu, že pred x lety byly kryptoměmy spojovány s praním špinavých peněz a také nebyly dostatečné regulace v oblasti kryptoměn. V současné době však dochází k oběcné adopci kryptoměn a protože banky a různé platební společnosti jsou motivovány ziskem, je jen otázkou času, než začnou používat xRapid (XRP). Více v samostatném článku.

Interledger protokol (ILP)

V českých blockchainových vodách je téměř neznámý termín Interledger protokol, ačkoliv jde o revoluční řešení v oblasti plateb. V rámci plateb totiž existuje velký problém, protože jednotlivé sítě nespolupracují. Přesouvat hodnoty mezi sítěmi nebo zeměmi je opravdu těžké a týká se to i blockchainů. Blockchainy samozřejmě ten problém vyřešit nedovedou, protože samy blockchainy jsou vlastně sítě. Jako takové nemohou být “síť tvořená sítěmi” (internet). Ten problém vlastně ještě zhoršují, protože díky nim existuje ještě více sítí. Proto potřebujeme něco jako mezisíťový platební protokol, který všechny ty různorodé sítě vzájemně propojí. Tento problém dokáže vyřešit Interledger protokol, jež vytvořila společnost Ripple a darovala ho konsorciu W3C – The World Wide Web Consorcium, který je zodpovědný za celosvětové standardy na internetu. Díky tomu, že Interledger protokol je agnostický, to znamená, že není vázán na nějakou konkrétní kryptoměnu, nicméně si vybírá tu nejrychlejší a nejbezpečnější cestu – XRP – má šanci stát se univerzálním protokolem pro platby na internetu – internetem pro přenos hodnoty – a propojit XRP se všemi sítěmi. Více v samostatném článku.

Na webu W3C lze najít tento dokument o adopci Interledger protokolu, který zmiňuje společnost Ripple, kryptoměnu XRP, produkt Ripplu pro chytré smlouvy – Codius či partnery Ripplu – Bank of England a Mojaloop. Hyperledger Quilt je také propojen s Ripplem.

Xpring

Firma Ripple usilovně pracuje na vývoji XRP ekosystému: Xpring je investiční křídlo Ripple, jehož pomocí finančně podporuje desítky vývojářských firem, které staví inovativní řešení s použitím XRP. Ripple takto investoval 500 mil. dolarů (přes 10 miliard Kč!) do různých projektů s cílem podpořit vznik tzv. Internet of Value – internet pro přenos hodnoty. Zatímco těžaři v rámci bitcoinové sítě používají prostředky získané z prodeje bitcoinů na zaplacení nákladů – pronájem hal, nákup hardwaru, spotřeba elektrické energie apod – firma Ripple může použít peníze z prodeje XRP jako pobídku pro vývojářské firmy pro rozvoj XRP ekosystému, to znamená, že tyto prostředky nejdou mimo ekosystém jako v případě bitcoinu, ale jdou na jeho rozvoj. Jenom na tomto příkladu je zřejmé, jak široký záběr má společnost Ripple: David Schartz, technologický ředitel firmy Ripple, použil toto přirovnání: “Je to jako kdyby společnost Twitter vyvinula internet, aby mohla v tomto prostředí podnikat.”

UBRI

Iniciativa s názvem The University Blockchain Initiative (UBRI) představuje partnerství společnosti Ripple s nejprestižnějšími univerzitami po celém světě s cílem podpořit výzkum, technologický vývoj a inovace v oblasti blockchainu, kryptoměn a digitálních plateb. Ripple poskytuje finanční a technické zdroje a spolupracuje s fakultou a studenty v rámci výzkumu a technologických projektů.

Integrátoři bankovních systémů: Accenture, Finastra, Deloitte apod.

Firma Ripple uzavřela partnerství s nejvýznamějšími integrátory bankovních systémů a poskytovateli bankovních softwarů jako např.:
Accenture: implementuje technologii Ripplu u partnerských bank;
CGI: integroval technologii Ripplu do svého sytému Intelligent Gateway a zpřístupnili ho tak svým klientům;
Finastra: integrovala technologii Ripplu do svého produktu PAYplus a zpřístupnili ho tak svým cca 9000 klientům v bankovním sektoru;
TAS Group: partner Ripplu, spolupracuje s řadou evropských centrálních a komerčních bank a hraje důležitou roli v rámci přechodu na systém okamžitého vypořádání plateb v EU (real-time gross settlement system);
Temenos: integroval technologii Ripplu do svého produktu Temenos T24 a zpřístupnili ho tak svým cca 3000 klientům v bankovním sektoru;
Deloitte: implementuje fintech systémy pro společnost Temenos.

Netvrdíme, že všechny tyto banky používají XRP, nicméně je pravda, že XRP šetří bankám 40-70% převodních nákladů a protože banky jsou motivovány ziskem, je jen otázkou času, než začnou XRP používat. Výhody plynoucí pro banky při využití XRP naleznete v samostatném článku. Největší překážkou pro využití XRP v bankovním sektoru jsou pravděpodobně chybějící regulace zejména v USA. V roce 2020 bychom se již měli dočkat nových pravidel v oblasti kryptoměn od amerického kontrolního úřadu SEC, což by urychlilo adopci XRP. Více v samostatném článku.

R3 Corda

Další velkou společností, jež využívá XRP, je firma R3, která vyvíjí podnikový software Corda založený na blockchainových technologiích pro 300 firem napříč různými odvětvími v soukromém i veřejném sektoru, od zdravotnictví, přes dopravu, až po pojišťovnictví apod. Firmy v rámci R3 mohou pomocí technologie Corda tvořit různé uzavřené systémy a vybrat si, jakou kryptoměnu budou využívat. Doposud byla oznámena pouze kryptoměna XRP.

SBI Holding

Když hovoříme o XRP ekosystému, nelze nezmínit firmu SBI holding, která je akcionářem výše zmíněných společnostech Ripple a R3 a která významně posouvá využití XRP v Japonsku a Asii obecně. SBI je konsorcium přibližně 60 japonských bank, pro které je RippleNet a XRP jádrem strategie pro mezinárodní platby. Plánují využívat XRP pro mezinárodní směnu a možná i pro vypořádávání obchodů s cennými papíry. V obou případech se jedná o trhy s bilionovými obraty denně. Šéf SBI Holdings Yoshitaka Kitao připomíná, že společnost SWIFT pro mezinárodní platby je zastaralá a proto intergovala SWIFT GPI do Cordy (viz předchozí odstavec). Kitao je také toho názoru, že by XRP mohlo brzy předstihnout bitcoin v tržní kapitalizaci a stát se největší kryptoměnou.

Další oblasti využití XRP

Společnosti, které vyvíjejí různá řešení s využitím kryptoměny XRP:

– XRPL Labs, platby přes XRP TipBot
– Forte, využítí XRP v herním průmyslu;
– Coil, monetizace digitálního obsahu na internetu;
– Codius, řešení v rámci chytrých smluv (smart kontraktů) v oblasti finančních derivátů. Celkově je dnes derivátový trh největší třídou aktiv na planetě;
– Polysign – správa a uchování XRP (custody služby) pro institucionální investory;
– Securitize, tokenizaci cenných prapírů;
– Sologenic, tokenizace 40.000 akcií, komodit a ETF na XRP Ledgeru (3. kvartál 2020).

A mnoho dalších firem na stránkách Stedas.hr nebo XRParcade.com

XRP ekosystém
XRP ekosystém na webu www.stedas.hr
Firmy, které využívají XRP na webu XRParcade.com.