Kryptoměna XRP

Jedním z důvodů, který stál u vzniku tohoto blogu, je skutečnost, že málo lidí z řad krypto nadšenců a odborné veřejnosti rozumí tomu, jak funguje kryptoměna XRP a síť XRP Ledger a jaký je jejich vztah ke společnosti Ripple a síti RippleNet. Díky tomuto nedorozumění kolují kolem XRP nepřesné informace, což je škoda, protože to může člověka odradit od jedné z mála kryptoměn, která má již dnes uplatnění ve světě. V oblasti plateb nemá totiž XRP konkurenci. Např. v porovnání s bitcoinem umí 1000 x rychleji vypořádávat transakce za 1000 x nižší převodní poplatky a je 57.000 x ekologičtější.

Přinášíme vám proto ty nejzajímavější články z XRP komunity, které vám pomůžou rozlišovat mezi plně decentralizovanou sítí XRP Ledger, její nativní kryptoměnou XRP, společností Ripple, jež vyvíjí ekosystém kolem XRP a která založila síť Ripplenet pro banky a platební společnosti (jež může a nemusí využívat XRP). Jak do této mozaiky zapadá Interledger Protokol, Xpring či PayID? Odpovědi na tyto a další dotazy najdete zde.

Úvod do XRP (a bitcoinu)

Bitcoin je nejstarší kryptoměna, a přestože je skvělá jako výchozí bod, technologie už od svých experimentálních počátků ušla dlouhou cestu. Po mnohaletém sledování zápasů bitcoinu se svými omezeními vznikl tým vývojářů a podnikatelů, aby vytvořil novou síť, která těmito dětskými nemocemi už nebude trpět. Tak se zrodila kryptoměna XRP. Více zde.

Kryptoměna XRP a síť XRP Ledger

XRP Ledger (XRPL) je open-sourcová distribuovaná účetní kniha běžící na síti serverů typu peer-to-peer. Výchozím aktivem pro XRPL je digitální měna XRP, která funguje jako přemosťovací měna s cílem umožnit „plynulé, konečné a nákladově efektivní“ globální platby prováděné v reálném čase. Více zde.

10 věcí, které bystě měli vědět o XRP

Otázkou není JESTLI, ale pouze KDY začnou banky a další finanční instituce ve svých každodenních obchodních operacích používat digitální aktiva. Bude zajímavé sledovat, kdo bude ve světě digitálních aktiv vítězem a kdo poraženým. Jsme přesvědčeni, že XRP uspěje, protože má svůj účel – umožnit finančním institucím posílat peníze přes hranice rychle, levně a snadno – a z toho budou mít užitek firmy i spotřebitelé všude na světě. Více zde.

Ze své podstaty decentralizovaný XRP Ledger

Bitcoiny a ethereum jsou v současné době považovány za zlatý standard decentralizace – což znamená, že jsou navrženy tak, aby žádná jednotlivá nebo menšinová skupina nemohla diktovat pravidla nebo přepisovat historii transakcí (silná stránka blockchainu!). Vzhledem k tomu, že jsou tyto blockchainy považovány za decentralizované, pak už na základě svého designu je decentralizovaný i XRP Ledger – a asi i víc než bitcoiny a ethereum. Více zde.

Ripple je světelné roky před konkurencí

Vedoucí Ripplu pro oblast trhů měny XRP, jednou prohlásil, že plán jeho zaměstnavatele je „smělý“. Ripple se snaží, aby bylo posílání peněz stejně rychlé a bezproblémové, jako je dnes posílání e-mailů. Říkají tomu „internet hodnot“. Myslím, že nejodvážnější částí plánu společnosti Ripple je učinit z měny XRP standardní zdroj likvidity všech globálních peněžních převodů. Když jsem tento blog otevřel prohlášením, že žádná jiná společnost na světě se nesnaží dělat to, co Ripple, měl jsem na mysli právě toto. Více zde.

Proč Ripple podporuje PayID?

Na rozdíl od e-mailů a SMS, pro které existuje jedna celosvětová síť, tvoří platební infrastrukturu stovky izolovaných sítí, které spolu vzájemně nemluví. Představte si, jak omezené by byly SMS, kdybyste zprávu nemohli poslat žádnému jinému mobilnímu operátorovi. Textových zpráv bychom posílali mnohem méně a s přáteli a rodinou bychom nebyli v tak častém kontaktu. Kdyby zasílání plateb bylo tak snadné jako poslat e-mail nebo SMS, všichni bychom rychle a snadno posílali po celém světě víc plateb. Více zde.

Interledger Protokol (ILP)

V českých blockchainových vodách je téměř neznámý termín Interledger protokol, ačkoliv jde o revoluční řešení v oblasti plateb. V rámci plateb totiž existuje velký problém, protože jednotlivé sítě nespolupracují. Přesouvat hodnoty mezi sítěmi nebo zeměmi je opravdu těžké a týká se to i blockchainů. Blockchainy samozřejmě ten problém vyřešit nedovedou, protože samy blockchainy jsou vlastně sítě. Jako takové nemohou být “síť tvořená sítěmi” (internet). Tento problém dokáže vyřešit Interledger protokol, jež vytvořila společnost Ripple a darovala ho konsorciu W3C – The World Wide Web Consorcium,  Více zde a zde.

Rozdíl mezi sítí XRP Ledger a Ripplenet

XRP Ledger je decentralizovaná síť s veřejně dostupným kódem, tzv. open source, a nativní kryptoměnou XRP. Každý si může stáhnout software a provozovat nod, validátor pro kontrolu a evidování transakcí (společnost Ripple provozuje pouze cca 4% validátorů)… RippleNet je uzavřená centralizovaná síť, kde se banky a platební společnosti řídí podmínkami nastavené společností Ripple, která ji vytvořila, a platí poplatek za její užívání. Jedná se tedy o síť vyžadující schválení centrální autority. Více zde.

XRP ekosystém

XRP ekosystém představují společnosti a aplikace, které využívají nebo oznámily, že budou využívat kryptoměnu XRP. V oblasti mezinárodních plateb nemá XRP konkurenci, protože tuto kryptoměnu využívá a testuje nejvíce bank, platebních společností apod. Zároveň se pracuje na vývoji inovativních řešení pro využití XRP i v jiných oblastech – tokenizace cenných papírů, chytré smlouvy, decentralizované finance, herní průmysl apod. Více zde.

Targety pro dlouhodobé držení XRP: 10-13 USD / 25-55 USD / 80-120 USD

Technické analýzy kryptoměny XRP na českém interentu v 99% případů postrádají “big picture”, tedy širší pohled, protože se dívají pouze na pár dní dopředu, což je škoda. Většina lidí totiž neprovozuje tzv. intradenní obchodování (spekulace na burze), ale chtěli by investovat do nějaké kvalitní a podhodnocené kryptoměny, pár let ji držet a pak se ziskem prodat. Více zde.

Boříme mýty

XRP není kryptoměnou
Síť XRP Ledger vlastní Ripple
XRP je cenný papir
Ripple vyprodává XRP
XRP je centralizované, protože Ripple vlastní 50% XRP
Banky nebudou používat XRP
Digitální bankovní měny nahradí XRP na poli přeshraničních plateb