Kde nakoupit XRP

Možná se vám tento článek bude zdát dlouhý, ale pamatujte na to, že pokud něco zanedbáte, můžete o všechno přijít a nebudete se moct nikde odvolat. Decentralizované kryptoměny jsou totiž hlavně o tom, že při investování do aktiv vyřazují ze hry prostředníka – banku, fondy apod, takže vše je pouze a jenom na vás – zisk i ztráta. Na druhou stranu nechceme nikoho zbytečně strašit, protože když si nákup kryptoměn vyzkoušíte párkrát s malou částkou, osvojíte si nákupy, prodeje, registrace na burzách, apod. můžete pak investovat větší částku, aniž byste byli ve stresu, že něco pokazíte.

Než nakoupíte jakoukoli kryptoměnu, je třeba si nejdříve rozmyslet, jakou částku jste ochotni investovat a podle toho zvolit druh peněženky, kde budete svoje kryptoměny uchovávat. Asi nemá smysl kupovat hardwarovou peněženku (i když je nejbežpečnější) za několik tisíc Kč, pokud budete investovat jen pár stovek. Na začátku doporučujeme celý proces nákupu krytoměny XRP vyzkoušet s malou částkou. Aktivace vašeho účtu bude vyžadovat minimální poplatek v podobě 20 XRP (což je ochrana před spamováním sítě), a proto doporučujeme nejdříve nakoupit např. 25 XRP a až si celý proces osvojíte, můžete dokoupit tolik XRP, kolik uznáte za vhodné. Také platí, že byste měli investovat pouze takovou částku, kterou si můžete dovolit ztratit. Více v článcích “Obecné rady při investování do kryptoměn” a “Psychologie cyklů kryptoměnového trhu“.

Vyjasnění základních pojmů

K čemu slouží veřejný a privátní klíč?

Nejdříve je potřeba pochopit, jak funguje tzv. veřejná adresa (klíč) a privátní klíč. Veřejnou adresu si můžete představit jako číslo vašeho bankovního účtu a privátní klíč jako heslo do vašeho internetového bankovnictví. To znamená, že veřejnou adresu můžete sdílet s ostatními, pokud chcete, aby vám zaplatili pomocí kryptoměny. Nicméně privátní klíč byste nikdy neměli sdílet s ostatními, ani jej ukládat online na claudu, v emailu apod., protože kdokoli se zmocní vašeho privátního klíče, získá plnou kontrolu nad vaší kryptoměnou a nebudete se moct nikde odvolat. Privátní klíč se proto nejčastěji zapisuje na papír a to několikrát a uchovává se na různých místech pro případ, že by jedno místo zachvátil požár, povodeň apod. Podrobnější info k tomuto tématu naleznete v článku Typy krypto peněženek a k čemu slouží veřejný a privátní klíč.

Výběr burzy/směnárny pro nákup kryptoměny

Při výběru burzy/směnárny je také třeba myslet na to, abyste mohli kryptoměnu jednoduše nakoupit/prodat, až cena dané krytoměny dosáhne požadované úrovně, což nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Když byly ceny kryptoměn na vrcholu na přelomu roku 2017/2018, byly burzy tak přetížené, že se nešlo na některé burzy ani přihlásit, a proto je dobré vybírat mezi zaběhlými velkými burzami, které fungují dlouho, jsou pojištěné, mají většinu aktiv offline (opatření proti hacknutí) apod. Další problém může být s likviditou, to znamená, že na dané burze není dostatek lidí, kteří vámi požadovanou kryptoměnu prodávají / nakupují a pak může trvat dlouho, než danou kryptoměnu nakoupíte / prodáte. Nákup / prodej kryptoměn totiž funguje tak, že když vy nakupuje, tak někdo jiný musí prodávat a obráceně: když vy prodáváte, tak musí být někdo, kdo si od vás bude chtít danou kryptoměnu za požadovanou cenu koupit. Pokud je daná burza málo likvidní, můžete čekat na nákup / prodej příliš dlouho, mezitím se cena změní a váš nákupní / prodejní příkaz se nemusí vyplnit.

Pokud investujete jen malou částku v řádu set / pár tisíc Kč a nakupujete přes níže uvedené české směnárny – viz bod A níže – nemusíte se příliš zabývat výběrem burzy, protože tyto směnárny za vás nakoupí kryptoměnu za stanovenou cenu na světových burzách. Pokud bystě ale chtěli investovat větší čásku v řádech desetitisíců a výše, doporučujeme zaregistrovat se na některé z velkých a zaběhlých burz jako je Bitstamp.net nebo Binance.com, tedy na burzách, které jsou dostatečně likvidní a kde máte jistotu, že požadovanou kryptoměu nakoupíte / prodáte, až cena bude na požadovaní úrovni. Dalším důvodem pro registraci na velkých zahraničních burzách je ten, že české směnárny jsou pouze zprostředkovatelem mezi vámi a těmito burzami, takže pokud mluvíte anglicky, doporučujeme zaregistorvat se přímo na těchto zahraničních burzách, kde se nákupní / prodejní příkazy vyplní okamžitě (Instant buy/sell), takže na nákup nečekáte několik hodin (jako u českých směnáren). Dále zde můžete nákup/prodej kryptoměny lépe načasovat, protože získáte další funkce – např. Limit buy / sell order – kdy můžete nastavit příkazy pro nákup / prodej za požadovanou cenu (v budoucnu) a v případě, že se cena na trhu posune předpokládaným směrem a máte nastavené tyto limitní příkazy, vyplní se například i ve tři hodiny ráno, takže o tuto cenu/přiležitost nepřijdete. Více v bodu B.

A) Malá investice do pár set či tisíc Kč

Pokud chcete investovat menší částku nebo neumíte vůbec anglicky (což je podmínkou pro obchodování na zahraničních burzách viz bod B), doporučujeme české směnárny pro nákup kryptoměny. Čekají vás dva kroky:

 1. Výběr peneženky
 2. Nákup kryptoměny a přesun do peněženky

  1. Výběr pěněženky

  1.1. Mobilní aplikace: Stáhněte si do mobilního telefonu apříklad aplikaci Xumm (produkt XRPL Labs). Tato aplikace je sice angličtině, ale úplně základní znalosti AJ postačí (v podstatě jde jen o pár slov, které si můžete přeložit v jakémkoliv online slovníku). Během aktivace této aplikace budete vyzvání, abyste si zvolili heslo do aplikace (bude vyžadováno při každém spuštění) a zazálohovali váš privátní klíč (jež tvoří 8 řad a v každé řadě 6 čísel), díky němuž můžete získat vaši kryptoměnu zpět, pokud byste ztratili peněženku apod. Tento privátní klíč nikdy neukládejte do emailu, na claudu nebo jinde online, ale napiště si ho na papír a dobře uchovejte viz předchozí odstavec). Existují i jiné peněženky, ale je potřeba si dávat pozor, abyste si vybrali takovou platformu, jež vám umožní vlastnit privátní klíč, protože ve většině případů privátní klíč vlastní směnárna/burza a v případě jejího hacknutí, krachu apod. můžete o všechno přijít. Zpět k aplikaci Xumm: poté, co si zapíšete privátní klíč, obdržíte veřejnou adresu (Public address) pro XRP. Tuto veřejno adresu si zkopírujte (ikona pro kopírování napravo nebo klasicky), budete ji potřebovat při nákupu XRP viz bod č.2.

  1.2. Desktopová verze (pro stolní počítat): Stáhněte si do počítače a nainstalujte např. peněženku Exodus. Je to pravděpodobně jediná desktopová peněženka, která vám umožní vlastnit váš privátní klíč. Stáhněte si Exodus do počítače (Download) a klikněte na instalační soubor. Po instalaci otevřte Exodus (kliknutím na ikonu Exodus na ploše) a klikněte na Backup, kde si založíte pokud možno silné heslo (kombinace velkých a malých písmen, číslic a nějakého znaku) a poté si zapiště na papír frázi 12 slov – seed – které vám umožní znovu obnovit váš privátní klíč (pokud byste napr.ztratili počítač, podrobný naleznete návod zde). Tuto frázi (seed) neukládejte nikde online, ani ho nikomu neukazujte, jinak můžete o všechno přijít. Doporučujeme vytvořit si více kopií, abyste mohli váš seed uchovávat na vícero místech. Poté klikněte na Wallet (peněženka), najděte kryptoměnu XRP, dále klikněte na Receive (obdržet / poslat XRP do peněženky) a uvidíte vaši veřejnou adresu pro XRP (kód písmen a číslic), kterou si zkopírujte, abyste ji mohli použít pří nákupu XRP viz bod 2 níže.

  2. Nákup kryptoměny XRP
  Na českém internetu doporučujeme dvě směnárny, které mají dlouhodobě dobré recenze od uživatelů: Simplecoin.eu a ccShop.cz

  2.1. Simplecoin.eu
  Na titulní straně vyberete, jakou částku chcete investovat – políčko “Z” / Kč. Napravo je přednastavený bitcoin v políčku “Na”, který změňte na XRP (doporučujeme nejdříve nakoupit malé množství XRP, např. 25 XRP, a až poté, co si celý proces osvojíte, můžete dokoupit požadované množství). Dále vyplňte váš email a do políčka “Krypto peněženka” vložte vaši veřejnou adresu pro XRP, kterou jste si vytvořili v předchozím bodě č.1. Další políčko “Destination Tagneboli “štítek” se vyplňuje pouze v případě, že budete chtít zakoupné XRP poslat do peněženky na nějaké jiné burze, kde je vždy štítek/tag vyžadován. Ten však pro výše zmíněné poněženky na Xumm nebo Exodus není potřeba, a proto do to hoto políčka vyplňte např. číslo 1, aby vás folrmulář pustil dále. Zašktněte, že souhlasíte s obchodními podmínkami a odklikněte “VYTVOŘIT OBJEDNÁVKU“. Zobrazí se vám detaily pro platbu a QR kód, jehož naskenováním pomocí vaší bankovní mobilní aplikace ušetříte čas s vyplňováním všech údajů pro platbu včetně povinné zprávy pro příjemce, což je podmínkou úspěšného nákupu kryptoměny. Údaje pro platbu vám také přijdou do emailu. Simplecoin.eu má účet u Equa bank a.s., nicméně vhledem k tomu, že dnes fungují tzv. okamžité platby, měla by být vaše platba připsána na učet Simplecoin ten samý den, i kdybyste měli účet v jiné bance. Poté, co Simplecoin.eu obdrží vaší platbu, nakoupí požadovanou kryptoměnu a pošle ji na vámi zadanou veřejnou adresu vaší peněženky, přijde vám několik emailů s názvem “Stav objednávky xxxxx se změnil”, kde podle políčka v zelené barvě uvidíte stav – “PŘIJATÁ” (platba) a “ODBAVENÁ” (objednávka). Celý proces většinou trvá jeden den. Nákupy do výše cca 200 EUR nevyžadují registraci na Simplecoin.eu, při které je potřeba ověřit vaši identitu (kopie občanského průkazu, účtu za telefon pro ověření adresy apod). Simplecoin.eu provozuje Simple Coin s.r.o., IČ: 01516558, U Pergamenky 1522/2 Praha, Holešovice, 170 00.

  2.2 ccShop.cz
  Z nabízených kryptoměn vyberte položku “Ripple” (můžete napsat provozovateli, že správně označení této kryptoměny je XRP), kde si vyplníte požadované množství XRP/částku a klikněte na “Koupit”. Na další stránce při výběru pěněženky zaškrtněte “Již mám” a do políčka “Adresa Vaší peněženky” vložte veřejnou adresu vaší peněženky, kterou jste si vytvořili viz bod č.1. Dále vyplňte email, zaškrtněte, že souhlasíte s obchodními podmínkami, že nejste robot a klikněte na “Potvrdit objednávku“. Na další stránce naleznete údaje pro platbu, které vám budou zaslány také do emailu (Potvrzení objednávky č. xxxxx) a po uhrazení požadované částky vám ccshop posle XRP do vaší peněženky. ccShop.cz má účet u Komerční banky, nicméně vhledem k tomu, že dnes fungují tzv. okamžité platby, měla by být vaše platba připsána na učet ccShop.cz ten samý den, i kdybyste měli účet v jiné bance. ccShop.cz provozuje Lomeka, s.r.o, IČ: 03439721, Starý Petřín 24, 671 06.

B) Větší investice v řádu desetitisíců a více

Pokud plánujete investovat do krytoměn větší částku a mluvíte anglicky, doporučujeme kryptoměny nakoupit na jedné ze zahraničních burz jako je Bitstamp.net nebo Binance.com a uložit je na harwarové peněžence Ledger Nano S nebo Ledger Nano X.

 1. Výběr hardwarové pěněženky
 2. Nákup kryptoměny XRP na burze Bitstamp.net
 3. Přesun kryptoměny XRP do hardwarové peněženky

  1. Výběr hardwarové pěněženky
  1.1 Ledger Nano S (cena cca 1900 Kč)
  1.2
  Ledger Nano X (cena cca 3200 Kč)

  2. Nákup kryptoměny XRP na burze Bitstamp.net

  Registrace na burze
  Evropská burza Bitstamp.net je jednou z nejstarších kryptoměnových burz na světě (v provozu od roku 2011) a chlubí se tím, že na ní obchoduje přes tři miliony lidí z celého světa a většinu aktiv má uloženo offline (opatření proti hacknutí). Abyste zde mohli nakupovat kryptoměny, je potřeba se nejdříve zaregistorvat, ověřit email, vaši identitu (nafotit a nahrát váš pas), ověřit adresu (pomocí faktury za telefon, výpisu z banky apod). Pro větší bezpečnost doporučujeme aktivovat dvoufaktorovou autentizaci přes mobilní telefon pomocí napr. Google Authenticator (ke stažení v Ovchod Google Play). Podorbný popis, jak se registorvat na Bitstamp.net naleznetev angličtině na youtube.

  Nákup kryptoměny XRP pomocí bankovního převodu
  V menu vpravo nahoře klikněte na “Deposit” a poté v levém menu vyberte “Bank Transfer“. V případě platby bankovním převodem lze poslat EUR pomocí SEPA platby. Když kliknete v levém menu na “Bank Transfer“, budete vyzváni, abyste zadali měnu – EUR – a jak velkou částku chcete poslat. Poté kliknětě na “Deposit” a Bitstamp vygeneruje platební údaje a dále kód, který musíte zadat do zprávy pro příjemce, což je podmínkou úspěšného převedení prostředků. Jakmile vám přijdou na Bitstamp EUR (většinou do druhého dne), můžete začit s nakupováním XRP nebo vámi zvolené kryptoměny. Jakmile si pošlete peníze na burzu Bitstamp.net (viz předchozí bod), můžete začít nakupovat kryptoměnu XRP: Pokud jste si poslali na burzu eura, najděte si v levém horním roku odpovídající eurový pár: XRP / EUR. Dále v menu na horní listě vpravo klikněte na Markets a pak na banner XRP – Buy. Na další stránce pouze vyplníte částku (nebo můžete kliknout na 25%, 50%, 75%, 100% vaší částky) a klikněte na Buy/Nákup. Tím se vyplní příkaz pro nákup XRP. V menu na horní listě vpravo klikněte na Account/Účet“, zde se zobrazí “Account Balance/Výpis Vašeho účtu”, kde byste měli vidět vámi nově zakoupenou kryptoměnu XRP (a případně další vámi nakoupené kryptoměny či zbývající eura).

  Nákup kryptoměny XRP pomocí platební karty
  V menu vpravo nahoře klikněte na “Deposit” a poté v levém menu vyberte “Card Purchase“. Dále vyberte jakou kryptoměnu chcete nakoupit a jaké množství – je přednastaveno 100, 250, 500, nebo vámi zvolená částka v eurech, a pak klikněte na “Buy”, zadejte údaje vaší debetní/kreditní karty a potvrďte. Pokud to vydavatel vaší karty vyžaduje, přijde vám do sms ověřovací kód, který zadáte do platebního formuláře pro potvrzení transakce a to by měl být poslední krok při nákupu XRP kartou. V menu na horní listě vpravo klikněte na “Account/Účet“, zde se zobrazí “Account Balance/Výpis Vašeho účtu”, kde byste měli vidět vámi nově nakoupenou kryptoměnu XRP (a případně další vámi nakoupené kryptoměny či zbývající eura). Poplatek za nákup XRP v hodnotě např. 1000 EUR činí 50 EUR, což je poměrně dost, takže pokud na nákup nespěcháte, vyplatí se poslat peníze bankovním převodem viz předchozí bod.

  3. Přesun kryptoměny XRP do hardwarové peněženky
  Brzy bude doplněno.