Cenové targety pro dlouhodobé držení XRP: 10-13 USD / 25-55 USD / 80-120 USD

Posted on

Na začátku tohoto článku je potřeba říct, že žádné zde uvedené informace nejsou investiční radou. Vždy obchodujete jen na své vlastní riziko.

Cenové targety zmíněné v nadpisu článku – 10-13 USD / 25-55 USD / 80-120 USD – jsou odhady budoucí ceny XRP na konci stávajícího cyklu, tj. konec roku 2021 nebo v průběhu 2022, na základě technické analýzy předních analytiků v rámci celosvětové XRP komunity – Blockchain Backer, D.I.Y Investing, Credible Crypto, Crypto Rob Art apod. Cena XRP se v době psaní článku pohybuje kolem 0,5 USD. Jedná se tedy o cca 100-násobné zhodnocení investice v závislosti na tom, za jakou cenu jste XRP nakoupili. V minulých cyklech jsme byli svědky ještě většího zhodnocení, a proto 100-násobná návratnost investice není nereálná.

Budou dva Altseasny nebo jen jeden?

Budoucí cena XRP bude také záležet na tom, jestli ke konci tohoto cyklu bude jen jeden nebo dva “altseasny” (altseason znamená, že ceny altocinů jdou parablicky nahoru), protože při bullranu v roce 2013 byl pouze jeden altseason zatímco v roce 2017 byly dva. Analytik Blockchain Backer vysvětluje, že pokud se cena XRP bude pohybovat kolem 2 USD v době, kdy se cena bitcoinu bude přibližovat cca 50 tis. USD, budeme mít pouze jeden altseason a pak cena XRP dosáhne maximálně 10-13 USD. Pokud však cena XRP bude kolem 13 USD v době, kdy se cena bitcoinu bude blížit 50 tis. USD, budeme mít pravděpodobně dva altseasny a konečná cena XRP pak může být až 55 USD nebo krátkodobě dokonce kolem 100 USD.

Technické analýzy XRP v českém krypto “rybníčku”

Technické analýzy kryptoměny XRP na českém interentu v 99% případů postrádají “big picture”, tedy širší pohled, protože se dívají pouze na pár dní dopředu, což je škoda. Většina lidí totiž neprovozuje tzv. intradenní obchodování (spekulace na burze), jelikož mají v životě důležitější věci na práci. Chtěli by ale investovat do nějaké kvalitní a podhodnocené kryptoměny, pár let ji držet a pak se ziskem prodat. Troufám si říct, že takových lidí je většina (99% mých známých). Tito lidé jsou bohužel od XRP odrazováni, protože v rámci krátkodobých technických analýz se často setkávají s kritikou XRP a nedozví to podstatné pro dlouhodobé držení:

 • XRP je 1000x rychlejší, 1000x levnější na poplatky a 57.000x ekologičtějsí než bitcoin. A pokrok nezastavíš, že…
 • Škálovatelnost XRP je 1500 transakcí za sekundu a pomocí Payment Channels neomezeně (bitcoin má 7 TPS).
 • XRP historicky vždy “sedělo” nejdéle a pak “udělalo” největší zhodnocení, v minulém cyklu to bylo cca 800-ti násobek (80.000%), a proto není nereálné počítat v tomto cyklu se 100-násobným zhodnocením.
 • XRP je pod každým kamenem ve finančním světě: cca 400 bank a platebních společností v rámci RipppeNetu, členy Ripplenetu jsou i giganti jako Finastra která zpřístupňuje produkty Ripplu 9000 bankám a finančním institucím či Temenos s 3000 bankami.
 • Mezi klienty Ripplu patří Bank of America, Bank of England, Royal Bank of Canada, většina bank v Japonsku apod.
 • Společnosti jako Accenture či Deloitte implementují produkty Ripplu v bankách.
 • XRP šetří bankám na převodních poplatcích až 60%, a proto je jen otázkou času, než banky začnou XRP používat (RippleNet bez použití XRP šetří bankám cca 30% nákladů, s použitím XRP šetří až cca 60% nákladů).
 • Ripple doposud zprocesoval přes RippleNet více jak 2 miliony transakcí o hodnotě 7 miliard dolarů. Zhruba 20% transakcí využívá ODL (on-demand liquidity) pomocí XRP coby přemostění mezi dvěma fiat (klasickými) měnami.
 • RippleNet pokrývá 55+ zemí na 6 kontinentech. Transakce přes RippleNet jsou v souladu s KYC/AML a standardizací ISO 20022.
 • Banky nyní používají pro přeshraniční transakce 50 let starý systém SWIFT, který je extrémně pomalý, transakce trvají 3-5 dní, je nespolehlivý, až 6% plateb se ztratí!, a je extrémně drahý.
 • XRP to samé umí za 3-5 sekund, žádná platba se neztratí a náklady jsou téměř nulové.
 • Adopci XRP po celém světě každým dnem posouvá cca 500 zaměstnanců firmy Ripple, což nemůžeme říct o žádné jiný kryptoměně.
 • Firma Ripple z prodeje XRP financuje rozvoj XRP ekosystému: investovala takto 500 milionů dolarů, přes 10 miliard Kč, do několika desítek vývojářských firem pro rozvoj dalších případů využití XRP – mikroplatby a monetizace digitálního obsahu na internetu (Coil), tokenizace cenných papírů (Securitize), chytré smlouvy a decentralizované finance (Flare Networks), herní průmysl (Forte), custody služby pro institucionální investory (Polysign) apod. Více informací o XRP ekosytému naleznete v našem článku zde.
 • Ripple / XRP je jednou z mála kryptoměn, o kterých se mluví na setkáních MMF či Světového ekonomického fóra.

Další faktory pro růst ceny XRP

Je na místě zmínit, že výše uvedené odhady budoucí ceny XRP nepočítají vůbec s adopcí této kryptoměny a reálnou poptávkou např. ze strany bank a jsou založeny čistě na technické analýze. Zde uvádíme další důvody proč cena (nejenom) XRP půjde v tomto cyklu nahoru:

 • Reálná poptávka po XRP např. ze strany bank a platebních společnosti, kterým XRP šetří až 60% nákladů na převodních poplatcích.
 • Tisk peněz ze strany vlád způsobuje, že lidé ukládají své úspory do zlata, stříbra a nově také do kryptoměn.
 • Poprvé v historii investují do kryptoměn instituce – fondy, banky a miliardáři.
 • Společnosti specializující se na správu investic začaly svým klientům radit, aby alokovati cca 1-5% svého portfolia do kryptoměn, což představuje miliardy USD.
 • Mileniálové mají rádi kryptoměny a v následujících letech zdědí kolem 70 bilionu USD. Část půjde do krypta.
 • Burzy nebyly v roce 2017 připraveny na velký zájem ze strany širší veřejnosti a při bullranu na konci roku 2017 nebylo možné se na burzy přihlásit, protože byly přetížené. Pokud by tento nápor zvládly, cena bitcoinu by se pravděpodobně nezastavila na 20 tis USD. Za poslední tři roky došlo k velkému vývoji v oblasti kryptoměnových burz, to znamená, že budou schopné nápor během následujícího bullranu lépe zvládat.

Negativní články o XRP neodpovídají faktům

Čeští čtenáři se obecně setkávají spíše s negativními analýzami XRP. Důvodem může být fakt, že většina českých autorů píšících o kryptu jsou tzv. bitcoinoví maximalisté. To znamená, že nemají rádi XRP, protože Ripple od prvního dne spolupracuje s vládami a bankami, které si bitcoin dal za cíl “položit”. Po deseti letech je zřejmé, že bitcoin žádné banky a vlády nepoložil a ani nepoloží. Naopak, banky mohou nyní pro klienty držet bitcoin a další kryptoměny, nicméně animozita mnoha autorů vůči XRP přetrvává. Projevuje se to například tak, že když jde cena XRP nahoru, začínají se objevovat články o tom, že XRP je “pump and dump”, “shitcoin” coin apod.

XRP funguje jako přemostění mezi “starým” světem a světem krypta, protože na síti XRP Ledger je možné kromě transakcí pomocí XRP vydávat zástupce tradičních fiatových měn (USD, EUR atd.), což je jistě konstruktivnější přístup než levicový extremismus ve stylu “zboříme starý svět a na jeho ruinách postavíme nový, lepší svět” (anarchistická ideologie bitcoinových maximalistů).

Každý měsíc se také můžeme setkat s mylnými tvrzeními, že firma Ripple vyprodává XRP, což je úsměvné, protože tyto tokeny jsou uložené pod časovým zámkem Escrow na síti XRP Ledger a každý měsíc se takto uvolní 1% z celkového množství XRP. Tyto prostředky firma používá na svůj provoz při rozvoji XRP ekosystému. Ve čtvrtletních zprávách pak firma Ripple uvádí, kolik % XRP prodala, většinou se jedná pouze o 0,1-0,3% celkového objemu, takže řeči o tom, jak Ripple posílá cenu XRP ke dnu prodejem XRP, jsou úsměvné. Ripple ve zprávách dále uvádí, kolik % XRP plánuje prodat v dalším kvartálu. O takové transparentnosti ze strany “velryb” si mohou držitelé bitcoinů nechat jenom zdát.

Porovnáme-li míru inflace – počet nových mincí, které byly přidány k již existujícím mincím v oběhu – je u XRP menší než u BTC. Neříkám tím, že prodej bitcoinů ze strany těžařů je něco špatného. Naopak, postupné emitováním nových mincí do oběhu se navyšuje likvidita té které kryptoměny, což je pozitivní. Pouze tím ukazuji na absurditu tvrzení “bitcoinových maximalistů”, kteří každý měsíc kritizují prodeje XRP ze strany Ripplu a přitom mlčí o prodejích BTC těžaři. Více informací k tomuto tématu naleznete v našem článku zde.

Bitcoin si jistě zaslouží pochvalu, protože jako první otevřel dveře do světa blockchainu, nicméně je dobré si přiznat, že po technologické stránce je již zastaralý – při posledním bullranu se poplatky v bitcoinové síti vyšplhaly až na 55 USD za transakci, které trvaly v řádu hodin a dní. Bitcoin se také postupně vzdaluje svým cílům, když většina těžařů je díky levné elektrické energii koncentrována v totalitně ovládané Číně, která by mohla převzít kontrolu nad farmami těžícími bitcoiny a provést tzv. 51% útok (změnit historii transakcí).

Investuce do bitcoinu se také vyplatí, ale proč investovat do zastaralé technologie, které vám přinese cca 10-ti násobné zhodnocení, když můžete investovat do kryptoměn 2.generace jako je XRP (nebo XLM, VET, ADA, XTZ, LINK apod.), kde můžete získat cca 100-násobné zhodnocení a u kterých víte, že se budou skutečně používat v reálném světě, což vyžene poptávku (a cenu) po těchto kryptoměnách ještě více nahoru – zatímco bitcoin bude sedět v trezoru jako uchovatel hodnoty. To je totiž jediná funkce, která bitcoinu zůstala, protože je pro masové využití na poli plateb příliš pomalý, drahý na poplatky a má příliš malou propustnost transakcí. Při masovém využití se totiž “zadrhne”, kdy transakce trvají i několik hodin či dní a poplatky jsou pak nesmyslně vysoké.

Validátoři ověřující transakce na síti XRP Ledger nejsou finančně odměňování, a proto zde neexistuje pobídka pro sdružování do “poolů” za účelem většího zisku (jako v bitcoinové síti), takže zatímco bitcoinová síť se postupem času centralizuje v totalitně ovládané Číně, síť XRP ledger se časem více a více decentralizuje s tím, jak přibývají validátoři na různých kontinentech. Společnost Ripple ovládá pouze 4% validátorů na síti XRP Ledger a cca 25% validátorů v rámci tzv. jedinečného seznamu uzlů (UNL), to znamená, že síť XRP Ledger je plně decentralizovaná. Kdokoliv si může stáhnout software pro provoz uzlu či validátoru, kdokoli může vyvíjet další řešení pro využití XRP a firma Ripple mu v tom nemůže zabránit. Více informací na toto téma naleznete v našem článku zde.

Další zajímavost, kterou si málokdo z kritiků XRP uvědomuje, spočívá v tom, že peníze plynoucí z prodeje XRP ze strany Ripplu jdou na rozvoj XRP ekosystému: společnost Ripple takto investovala přes 500 milionů dolarů, tedy přes 10 miliard Kč!, do cca 20 vývojářských firem za účelem rozvoje dalších oblastí využití kryptoměny XRP. Na druhé straně prostředky plynoucí z prodeje bitcoinů jdou pryč z bitcoinové sítě při platbách účtů za elektrickou energii, pronájmu hal, kde probíhá těžba bitcoinů apod. Který z těchto dvou modelů nabízí lepší podmínky pro rozvoj dané technologie, ať posoudí čtenáři.

Zdroj: Stedas.hr

Závěr

Nikdo nemá kříšťálovou kouli a ani ti nejlepší tradeři nedokáží odhadnout cenové dno / vrchol pro ideální nákup / prodej, a proto se doporučuje nakupovat / prodávat fázovitě. Průměr takových nákupů / prodejů je většinou lepší než ty jednorázové. Doporučujeme vybrat si takovou burzu, která vám umožní nastavení limitních prodejních příkazů (Limit Sell Order) pro případ, že cena dosáhne vámi vybrané cenové úrovně ve tři hodiny ráno. Pokud budete mít nastavené limitní prodejní příkazy, vyplní se, i když nebudete zrovna online. Dále doporučujeme vybrat takovou burzu, která umožňuje zasílání fiat – EUR, USD – na váš bankovní účet. Tato kritéria splňuje například burza Bitstamp.net, která je jednou z nejstarších burz a která má většinu aktiv offline (opatření proti hacknutí). Na Bitstampu je také možné nakupovat kartou pomocí této mobilní aplikace. Pokud byste chtěli investovat i do dalších kvalitních kryptoměn jako jen VET (Vechain), XLM (Stellar), ADA (Cardano) apod, nejjednodušší způsob asi bude nákup kartou přes mobilní aplikaci Crypto.com.

Je také dobré mít na paměti, že cena kryptoměn nejde pouze nahoru jako rovná přímka, ale cestou nahoru zažijeme korekce dolu (když lidé vybírají zisky). Při minulém bullranu proběhlo asi devět korekcí, kdy cena krátkodobě spadla o cca 30%, než dosáhla novým maxim. Je to součástí “hry” a je dobré na to být psychicky připraven, abyste předčasně neprodali svoje portfolio při první druhé korekci.

Jedna rada úplně na závěr: doporučujeme část XRP vůbec neprodávat, např. 10-20%, protože pokud XRP v budoucnu nahradí SWIFT, byť jen částečně, bude jeho cena mnohem vyšší a to se nebavíme o uplatnění XRP v dalších oblastech jako jsou decentralizované finance (Flare Networks) otevírající dveře do světa cenných papírů a finančních derivátů, největší třídy aktiv na světě .

Související články

Úvod do XRP (a bitcoinu)
Kryptoměna XRP a síť XRP Ledger (technologická stránka)
Ze své podstaty decentralitovaný XRP Ledger

Boříme mýty:
XRP není kryptoměnou
Síť XRP Ledger vlastní Ripple
Ripple vyprodává XRP
XRP je centralizované, protože Ripple vlastní 50% XRP
Banky nebudou používat XRP
Digitální bankovní měny nahradí XRP na poli přeshraničních plateb

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *