10 věcí, které byste měli vědět o XRP

Posted on

Zdroj: tým Ripple (říjen 2017)

XRP funguje jako most mezi zákonnými měnami (fiat). 

Mezi všemi digitálními aktivy na trhu je XRP tím, které stále přitahuje pozornost. Jeho hodnota vzrostla z 0,006 USD v lednu 2017 na 3,60 USD na začátku ledna 2018 – což je nárůst o více než 59 000 procent. Díky XRP je Ripple po Uberu, Airbnb, Palantiru a WeWork jedním z nejhodnotnějších amerických startupů.

Přesto je XRP – stejně jako všechna digitální aktiva – často zdrojem nedorozumění, záhad a spekulací. Pojďme tedy jeho obraz vyjasnit v 10 faktech, které byste o XRP měli vědět.

1. XRP je jediné digitální aktivum speciálně vytvořené pro finanční instituce a plátce či poskytovatele plateb

Mnoho digitálních aktiv postrádá jasný účel. Mohou se používat k uložení hodnoty, k nákupu komodit nebo pro spotřebitelské transakce, ale nebyly vytvořeny pro jedinou explicitní aplikaci. Naproti tomu měna XRP slouží konkrétně k převodu hodnot a je určena pro podniky, což z ní činí jedno z mála digitálních aktiv se skutečným a jasným využitím.

(Pozn. překladatele: v době překladu článku již existují i další oblasti využití kryptoměny XRP: tokenizace cenných papírů, chytré smlouvy, decentralizované finance, herní průmysl apod. Vice v článku XRP ekosystém

2. XRP je digitální aktivum s největší škálovatelností

XRP je nejrychlejší digitální aktivum s největší škálovatelností. Díky pětileté historii spolehlivé technologie i správy je připraveno k použití v institucích i podnicích. Od svého vzniku byly všechny záznamy v účetní knize bez problémů uzavřeny. Síť XRP Ledger navíc zpracovává 1500 transakcí za sekundu (pomocí tzv. “Payment Channels” dokáže zpracovat biliony transakcí za sekundu), pracuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a lze ji rozšířit tak, aby měla stejnou propustnost jako Visa.

Zatímco ostatní digitální aktiva se horko těžko snažila vytvořit přesvědčivou ukázku použití, XRP je ideální digitální aktivum pro platby, které nakonec umožní nástup internetu hodnot.

3. XRP funguje jako most mezi zákonnými měnami (fiat).

Některá digitální aktiva, například bitcoin, mají za cíl nahradit stávající měny kryté vládami. XRP spolupracuje s měnami fiat na více než 10 digitálních burzách, kde pomáhá rychle a efektivně přenášet hodnoty přes hranice. Pokud bude dnes chtít například mexická společnost zaplatit dodavateli v Koreji, musí buď předem financovat svůj účet v Koreji, nebo jít přes devizového poskytovatele, jako je banka. Obě možnosti jsou pomalé a drahé. S měnou XRP může mexická banka dané společnosti nebo místní poskytovatel plateb provést pro společnost platbu okamžitě a na vyžádání. Žádné předfinancování účtu, žádné směnárenské poplatky, XRP umožňuje rychlejší a levnější vypořádání.

4. XRP umožňuje rychlejší, levnější a spolehlivější mezinárodní platby

XRP nabízí bankám a poskytovatelům plateb spolehlivý zdroj likvidity pro mezinárodní platby, a to na vyžádání. Dnes trvá poslání peněz z jedné země do druhé prostřednictvím banky přibližně tři až pět dní. Většinou to znamená vysoké poplatky a riziko zpoždění platby (nebo dokonce jejího neprovedení). Jako alternativu si mohou firmy dopředu financovat účty nostro v zemi příjemce, což jim ale blokuje kapitál. XRP je součástí řešení, které všechny tyto nedostatky odstraňuje, a to za zlomek ceny a s průměrnou dobou vypořádání 4 sekundy. Tím, že XRP umožňuje finančním institucím získávat likviditu na vyžádání a v reálném čase, aniž by musely platit poplatky za zahraniční transakce nebo si předfinancovat vlastní účty nostro, jim pomáhá šířit se na nové trhy, snižovat devizové náklady a zajistit rychlejší vypořádání plateb svým zákazníkům.

5. XRP je součástí celkového síťového řešení pro rychlejší mezinárodní platby

Společnost Ripple usiluje o vyřešení problémů s mezinárodními platbami a vytvoření internetu hodnot, v němž budeme peníze přenášet stejně efektivně, jako si vyměňujeme informace. Naše řešení zahrnuje vytvoření společného standardu pro platby a využití XRP jako digitálního aktiva, které propojí v současnosti oddělené účetní knihy a blockchainy.

6. XRP je rychlejší než bitcoin

Bitcoin dokáže zpracovat až sedm transakcí za sekundu, přičemž u každé z nich může trvat zpracování více než dvě hodiny. Porovnejte to s tradiční platební službou, jako je Visa, která dosahuje průměrně 2000 transakcí za sekundu, a uvidíte, že bitcoin nemá rychlost, která by splňovala typické požadavky zákazníků.

7. Je to bezpečné

Místem, kde dochází k transakcím a kde jsou zaznamenávány, je síť XRP Ledger. Jedná se o kódovou základnu typu open-source, kterou podporuje komunita důvěryhodných validátorů a tým techniků pracujících na plný úvazek. Ti ji udržují a aktivně dál rozvíjejí. Od prvního dne jsme vytvářeli síť XRP Ledger jako decentralizovanou, aby byla odolnější a imunní proti chybě nebo selhání na nějakém konkrétním místě – a tento proces pokračuje dodnes.

8. XRP je udržitelnější než těžená digitální aktiva, jako jsou bitcoiny

Bitcoin je těžené digitální aktivum, což znamená, že nové mince se neustále vytvářejí v obrovských datových centrech zpracovávajících složité matematické problémy neboli „proof of work“. Takový neefektivní systém vyžaduje obrovské množství elektřiny. Náklady na výrobu jedné mince by mohly na jeden den napájet 3,67 amerických domácností. Proto byl také systém nazván „neudržitelným“. XRP není těženým digitálním aktivem, takže každá jednotka měny, která nyní existuje, již byla vytvořena. Většinu vlastní společnost Ripple (z toho 55 miliard je uloženo v úschově), zbytek drží firmy a jednotlivci.

9. XRP má budoucnost

Otázkou není JESTLI, ale pouze KDY začnou banky a další finanční instituce ve svých každodenních obchodních operacích používat digitální aktiva. Bude zajímavé sledovat, kdo bude ve světě digitálních aktiv vítězem a kdo poraženým. Jsme přesvědčeni, že XRP uspěje, protože má svůj účel – umožnit finančním institucím posílat peníze přes hranice rychle, levně a snadno – a z toho budou mít užitek firmy i spotřebitelé všude na světě.

10. XRP se dá snadno koupit

XRP se dá koupit různými způsoby podle toho, kdo jste. Pokud jste finanční instituce, je nejlepší kontaktovat přímo společnost Ripple. Jste-li individuální investor, možností nákupu je mnoho – můžete navštívit kteroukoli z digitálních burz, která má na seznamu XRP, nakoupit tam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *