Boříme mýty: XRP je centralizované, protože Ripple vlastní cca polovinu tokenů XRP

Posted on

“I když Ripple vlastní část XRP, nedává nám to kontrolu nad sítí XRP ledger” David Schwartz, technologický ředitel společnosti Ripple a spolutvůrce XRP Ledgeru.

Pravděpodobně nejčastější kritika na adresu kryptoměny XRP spočívá v tvrzení, že se jedná o centralizovanou kryptoměnu, protože společnost Ripple, která vyvíjí XRP ekosystém, vlastní cca polovinu tokenů XRP. V tomto příspěvku se podíváme na to, proč se jedná o nepravdivé tvrzení.

 • Na oficiálním webu sítě XRP Ledger (XRPL) je uvedeno, že XRPL je online systém pro platby spravovaný komunitou bez centrální autority a kdokoli může připojit svůj počítač do této sítě typu peer-to-peer. XRPL je domovem digitálního aktiva XRP určeného k přemosťování tradičních fiat měn (během přeshraničních převodů).
 • XRPL byl vytvořen v roce 2011 a začátkem roku 2012 vývojáři Jed McCalebem, Arthurem Britto a Davidem Schwartzem. V září 2012 Jeb, Arthur a dále Chris Larsen založili společnost Ripple (v té době se nazývala OpenCoin Inc.) a rozhodli se darovat 80% tokenů XRP společnosti Ripple výměnou za to, že Ripple bude dále rozvíjet XRPL, likviditu této sítě a její ekosystém (zdroj).
 • V současné době Ripple vlastní cca polovinu tokenů XRP. Jako záruku, že neprodá tyto tokeny a nepošle cenu XRP ke dnu (což by bylo mimochodem proti jejím zájmům), Ripple 15.prosince 2017 uzamkl tokeny XRP do úschovy “Escrow”, což je forma chytré smlouvy na XRPL.
 • Během následujících 55 měsíců má být každý měsíc uvolněna z úschovy jedna miliarda XRP. Část takto uvolněných tokenů XRP Ripple prodá na provoz společnosti Ripple, jež vyvíjí XRP ekosystém, a část vrátí zpět do úschovy.
 • Společnost Ripple vydává čtvrtletní zprávy, ve kterých informují, kolik prodali tokenů XRP na rozvoj XRP ekosystému (většinou kolem 0,1-0,3% celkového objemu) a kolik vrátili zpět do úschovy a dále informují, kolik % XRP hodlají uvolnit do oběhu v dalším kvartálu.
 • Z výše uvedeného vyplývá, že společnost Ripple nemůže nakládat s tokeny XRP, které vlastní, jak se jí zamane, protože jsou uloženy na síti XRP Ledger a postupné uvolňování těchto tokenů XRP se řídí pravidly této decentralizované sítě. Více o decentralizované podstatě XRPL níže.
 • Kritici prodejů XRP ze strany Ripplu si neuvědomují, že postupné uvolňováné měny do oběhu je žádoucí jev pro zajištění likvidity a že to samé se děje např. v bitcoinové síti pouze s tím rozdílem, že všechny tokeny XRP vznikly na začátku při stuštění XRPL, zatímco v případě bitcoinové sítě se těží postupně. A míra inflace v síti XRPL je NIŽŠÍ než v bitcoinové síti. O tomto tématu píšeme v samostatném článku zde.
 • Ředitel společnosti Ripple, Brad Garlinghouse, se nechal několikrát slyšet, že pokud by firma Ripple skončila, bude síť XRPL (jejíž nativní měnou je kryptoměna XRP) bude fungovat i nadále” (zdroj).
 • Na konferenci o blockchainu v Davosu v roce 2019, ředitel Ripplu na dotaz ohledně centralizace odpověděl: “Decentralizace z pohledu vlastnictví tokenu se týká technologie proof-of-stake. V případě proof-of-work decentralizace závisí na výpočetní síle”. A síť XRPL nevyužívá pro ověřování transakcí ani technologii proof-of-work, ani proof-of stake, ale konsensus.
 • Technologický ředitel společnosti Ripple, David Schwartz, dále uvedl, že “I když Ripple vlastní část XRP, nedává nám to kontrolu nad sítí XRP ledger ” viz níže.
 • Společnost Ripple provozuje pouze cca 4% validátorů (6 ze 150) a nemá tedy potřebnou většinu pro ovlivňování hlasování o dalším vývoji sítě XRPL.
 • Společnost Ripple publikuje seznam uzlů, na které odkazují během konsensu jeho vlastní servery a na které se mohou rozhodnout odkazovat i další servery. Tento seznam se nazývá „seznam jedinečných uzlů“ (anglicky UNL = Unique Node List) a k druhému čtvrtletí 2020 je v něm 36 validátorů z celkového počtu 140. Validátoři provozované společností Ripple představují pouze cca 16% validátorů (6 z 36) na seznamu UNL.
 • Kdokoli má možnost vytvářet a publikovat své vlastní seznamy UNL, které pak mohou využívat i ostatní.

Decentralizace sítě XRP Ledger

V rámci “zeptejte si mě na cokoli” na platformě Quora, odpovídá technologický řetitel společnosti Ripple a spolutvůrce XRPL, David Schwartz, na dotaz, jestli Ripple ovládá kryptoměnu XRP:

“Absolutně ne. Síť XRPL je otevřenou technologií s odolnou komunitou vývojářů, takže kdyby společnost Ripple zmizela, XRP a síť XRPL tu nadále zůstanou. XRP je nezávislé digitální aktivum a transakce jsou ověřovány naprosto decentralizovaným způsobem skrze proces konsensu – to znamená členové této sítě jsou těmi, kdo kolektivně uskutečňují transakce a ne nějaký člověk či subjekt.”

Podle Schwartze existují základní charakteristiky, které určují nezávislost XRP:

 • XRP bude nadále existovat i v případě, že společnost Ripple skončí.
 • Vlastnická práva – majitelé XRP nemají vlastnická práva ve společnosti Ripple.
 • Decentralizace – Ripple vlastní cca 4% validátorů (7 ze 150), jež udržují v chodu XRP ekosystém (časem se tento počet snižuje).

Co se týče skutečnosti, že Ripple vlastní cca polovinu tokenů XRP, David Schwartz odpovídá, že společnost Ripple učinila takové kroky, které znemožňují zaplavení kryptoměnového trh pomocí XRP, čímž by snížila jeho cenu.

“I když Ripple vlastní část XRP, nedává nám to kontrolu nad sítí XRPL. Transakce musejí být schváleny validátory (Ripple ovládá pouze cca 4% validátorů, 7 ze 150), jež udržují v chodu XRP ekosystém. Na konci roku 2017 společnost Ripple umístila 55 miliard XRP, jež vlastní, do kryptograficky zabezpečeného časového zámku. Tento krok rozdrtil jakékoli obavy z toho, že by firma Ripple mohla naráz zaplavit trh pomocí XRP – což by mimochodem nebylo dobré ani pro nás (společnost Ripple).”

Závěr

Až budou vytěženy všechny bitcoiny a uvolněny všechny tokeny XRP do oběhu, budou na tom obě sítě stějně s tím rozdílem, že těžaři ověřující transakce v bitcoinové síti budou (už jsou) centralizváni v totalitně ovládané Číně, která by mohla kdykoli převzít kontrolu nad touto sítí, zatímco tzv. validátoři v rámci sítě XRPL budou (už jsou) rovnoměrně rozmístěni na všech světadílech.

Validátoři sítě XRPL nejsou totiž za ověřování transakcí finančně odměňováni, a proto se nesdružují do tzv. poolů za účelem většího zisku (jako v případě bitcoinové sítě) a dále se nestěhují na jedno místo s nejlevnější elektrickou energií (jako v případě bitcoinové sítě), protože tokeny XRP se netěží. Jaká technologie – proof-of-work v případě bitcoinové sítě nebo konsensus v případě sítě XRPL – vede k větší decentralizaci, je v tomto případě více než zřejmá. Nemluvě o tom, že samotný princip finančního odměňování za ověřování transakcí v rámci bitcoinové sítě (to samé platí pro ethereum a další kryptoměny) vede k rostoucím transakčním poplatkům, protože těžaři dávají samozřejmě přednost transakcím, za které dostanou nejvíce zaplaceno. Těchto nedostatků technologie proof-of-work si byli vědomi výše zmínění vývojáři, a proto již v roce 2011 vytvořili novou síť XRPL, která využívá konsensus pro ověřování transakcí.

Další zajímavost, kterou si málokdo z kritiků XRP uvědomuje, spočívá v tom, že peníze plynoucí z prodeje XRP ze strany Ripplu zůstávají v systému, jdou na rozvoj XRP ekosystému: společnost Ripple takto investovala přes 500 milionů dolarů, tedy přes 10 miliard Kč!, do cca 20 vývojářských firem za účelem rozvoje dalších oblastí využití kryptoměny XRP. Na druhé straně prostředky plynoucí z prodeje bitcoinů jdou pryč ze systému při platbách účtů za elektrickou energii, pronájmu hal, kde probíhá těžba bitcoinů apod. Který z těchto dvou modelů nabízí lepší podmínky pro rozvoj dané technologie, necháváme na zvážení čtenářů.

Související

Ze své podstaty decentralizovaný XRP Ledger

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *