Ripple je světelné roky před konkurencí

Posted on

V druhé části tohoto článku naleznete také vyvrácení mýtu, že digitální bankovní měny – USC (utility settlement coins) – nahradí XRP na poli přeshraničnách plateb (odstavec „Hluboce zavádějící konkurenti”).

Autor: Matt (Moon Lambo), Youtubový kanál

Žádná jiná firma na světě se nesnaží dělat to, co Ripple. To ale neznamená, že by společnost Ripple neměla konkurenty – samozřejmě že má. Její konkurenti ale jdou po zcela jiné cestě. Co se Ripple snaží dělat tak odlišného od všech ostatních? Kdo jsou konkurenti společnosti Ripple? Proč jsou jejich řešení plateb a likvidity pro budoucnost horší – pro budoucnost, kterou předvídá tým Ripple? Proč se to nepokouší nikdo další? Tím vším se budu v dnešním blogu zabývat.

Bolavá místa

Na nejvyšší úrovni mají finanční instituce v oblasti mezinárodních peněžních transakcí dvě bolavá místa: Platby a likviditu. Je důležité mezi nimi rozlišovat, protože jejich problémy i jejich řešení se dramaticky liší. Co se týká plateb, společnost Ripple dokázala zmodernizovat systém bez nutnosti využívat při řešení digitální aktiva (kryptoměnu). Platforma xCurrent od společnosti Ripple nepotřebuje na zpracování platebních transakcí dny, ale jen sekundy, a přitom snižuje provozní náklady. U této technologie je lidský management na všech úrovních prakticky zbytečný. Eliminace nákladů na pracovní síly je jedním ze způsobů, kterým umí Ripple ušetřit bankám obrovské sumy. Jde to tak daleko, že xCurrent je schopen snížit náklady na infrastrukturu mezinárodních plateb až o 33 %.

xCurrent v rámci sítě RippleNet je schopen snížit náklady na infrastrukturu mezinárodních plateb až o 33 % .

Kritici rádi poukazují na to, že společnost Ripple vyřešila problém s platbami, aniž by k tomu byla potřeba měna XRP. To je pravda, ale takové poznámky jen upozorňují na to, že dotyční kritici vůbec nechápou smysl XRP. Je pravda, že měna XRP nevznikla pro to, aby řešila problémy s platbami. Existuje, aby řešila problémy s likviditou. Proč je likvidita problém? Kvůli účtům „nostro“ a „vostro“. Účet nostro představuje vlastně „moje peníze ve vaší bance“ zatímco vostro znamená „vaše peníze v mojí bance“. Přes tyto účty dnes banky zajišťují zdroje likvidity pro mezinárodní platby a v současnosti na nich leží po celém světě a ve všech možných tradičních měnách, které si dokážete představit, hodnota přes 27 bilionů dolarů. Měna XRP vznikla jako řešení tohoto „bolehlavu s likviditou“. Dá se totiž použít jako náhrada všech účtů nostro a vostro. Abych to řekl jasně: znamená to, že jedno digitální aktivum, XRP, banky zbaví nutnosti mít po celém světě hromady účtů ve všech možných tradičních měnách.

Je to důležité z několika důvodů:

  1. Zajišťování likvidity staromódním způsobem prodlužuje dobu transakce přibližně o den a zpracovávání vyžaduje lidskou práci, která je nákladná. Transakce s měnou XRP trvají pouze několik sekund a nevyžadují téměř žádnou lidskou interakci.
  2. Pokud jste banka s nostro účtem v cizí zemi, váš kapitál na tomto předfinancovaném účtu je neaktivní. Pouze tam leží pro případ, že by byl pro nějaký peněžní převod potřeba. Nechávat ležet peníze bez užitku rozhodně není nejlepším využitím likvidních prostředků. Určitě by bylo užitečnější je investovat nebo využít nějak jinak.
  3. Velkým problémem jsou vysoce inflační cizí měny. Uvědomte si, že v prosinci 2015 byste za jeden americký dolar zaplatili 10 argentinských pesos a o dva roky později už 19 pesos. Tento příklad z reálného světa ukazuje, že pokud jste banka a držíte si účet nostro v argentinských pesos, vaše peníze časem ztratily ve srovnání se stabilnějšími měnami, jako je americký dolar, velkou část hodnoty. To samozřejmě není právě lákavá možnost, ale v současném světě jde o nutné zlo.


Existuje však lepší způsob, jak záležitost zorganizovat.

Smělý plán

Miguel Vias, který je v Ripple vedoucím pro oblast trhů měny XRP, jednou prohlásil, že plán jeho zaměstnavatele je „smělý“. Musím říct, že s ním plně souhlasím. Ripple se snaží, aby bylo posílání peněz stejně rychlé a bezproblémové, jako je dnes posílání e-mailů. Říkají tomu „internet hodnot“. Myslím, že nejodvážnější částí plánu společnosti Ripple je učinit z měny XRP standardní zdroj likvidity všech globálních peněžních převodů. Když jsem tento blog otevřel prohlášením, že žádná jiná společnost na světě se nesnaží dělat to, co Ripple, měl jsem na mysli právě toto. Žádný jiný podnik nenabízí globální řešení dnešních problémů s likviditou přes digitální aktivum.

Dokážete si představit uvedení takového plánu do praxe? Uznávám, že slovo „smělý“ jen velmi opatrně naznačuje, co všechno bude muset společnost Ripple dokázat, aby svých cílů dosáhla. Nejprve musela vytvořit platební technologii xCurrent, která je tak výrazně lepší než dnes zavedené systémy a procesy, že banky nemají vlastně žádný rozumný důvod tuto novinku nepřijmout. Pak se musí Ripple stát propagátorem používání digitální měny XRP jako zdroje kdykoliv dostupné likvidity pro mezinárodní peněžní transakce. Pamatujte, že Ripple síť XRP Ledger nevlastní, protože XRP je decentralizované digitální aktivum. Podporuje ale prostředí, ve kterém mohou trhy s XRP růst a získávat skutečnou hodnotu. Raději než se snažit banky nutit, aby používaly pro zajištění likvidity XRP, se firma snaží bankám a finančním institucím dokázat, že XRP je jediným skutečným řešením jejich globálního problému s likviditou. Banka, která využívá jak xCurrent, tak XRP může ušetřit až 60 % nákladů.

Pomocí xRapid / XRP nemusí banky udržovat nákladnou síť předfinancovaných účtu nostro ve 180 měnách po celém světě a místo toho mohou čerpat likviditu z jednoho poolu XRP, čímž šetří až 60% nákladů u přeshraničních převodů.

Denně se po celém světě převádějí biliony dolarů. To znamená, že pokud by se na jediný den nahradily účty nostro a vostro měnou XRP, bude to představovat tržní hodnotu v bilionech. Společnost Ripple neříká naplno, že má za cíl, aby XRP jednou dosáhlo tržního obratu v bilionech, ale zdá se mi, že má tímto směrem našlápnuto. To je důvod, proč může plán společnosti vypadat jako smělý, ale ze stejného důvodu je i vizionářský.

(Pozn.překladatele: Společnost Ripple vydala zprávu za 2.kvartál 2020, kde uvádí, že meziroční nárůst plateb pomocí ODL (on-demand liquidity / likvidita na vyžádání) s využítím kryptoměny XRP v rámci sítě RippleNet činí 1100%. Ve druhém čtvrtletí 2020 představovaly převody pomocí XRP 20 % z celkového objemu plateb přes RippleNet. Více v samostatném článku.)

Perfektní bouře

Je vůbec možné, aby společnost Ripple zbavila svět onoho zastaralého nákladního vlaku, který dnes představuje globální systém převodu peněz? Ano, díky kombinaci šťastného načasování a neuvěřitelné technologie. Digitální měna XRP byla vytvořena v roce 2012, pouhé tři roky poté co byla na svět přivedena technologie blockchainu v podobě bitcoinů. Od svého vzniku se hodnota bitcoinu prudce zvýšila, protože dost lidí uvěřilo, že mají skutečnou hodnotu. Dalo by se říct, že v den, kdy vynálezce bitcoinů Satoshi Nakamoto svůj vynález představil, neměl bitcoin vůbec žádnou hodnotu. Svou hodnotu začal nabírat až tím, že svět tuto platformu začal používat a jednotlivci převáděli své peníze uložené v tradičních měnách na bitcoiny.

Podobně ani měna XRP neměla v den, kdy byla spuštěna, žádnou skutečnou hodnotu, dnes ale představuje tržní kapitál zhruba 37 miliard dolarů, a to protože se jednotlivci i podniky spojili a rozhodli, že právě takovou hodnotu v současnosti mají. Ta myšlenka je neuvěřitelná: vytvořit digitální aktivum XRP, které zpočátku nemá žádnou hodnotu, a poté přesvědčit lidi, aby mu dali hodnotu tím, že budou investovat do řešení problému likvidity. A ještě neuvěřitelnější je skutečnost, že Ripple mění tuto myšlenku v realitu. Firma Ripple přišla se správnými řešeními ve správný čas, protože se touto cestou vydala dřív, než většina vůbec slyšela o bitcoinech nebo o technologii blockchainů. Nikdy nikdo se o nic podobného dříve nepokusil. I když se plán společnosti Ripple může většině lidí zdát poněkud divoký, já jsem přesvědčen, že firma má šanci svou vizi proměnit v realitu.

„Hluboce zavádějící“ konkurenti

Podívejme se na chvíli subjekty, které společnosti Ripple konkurují. Věnovat se všem konkurentům by bylo mimo rozsah tohoto blogu, stačí ale říct, že většina z nich jsou banky a finanční instituce. Jejich technologická řešení (termín „řešení“ používám ve volném významu) mají dvě primární složky. Pro platby používají blockchain nebo jiné známé platební technologie a pro likviditu „bankovní mince“.

Složka 1: Pro srovnání můžeme považovat jejich blockchainy nebo známé platební technologie jako za srovnatelné s koncepcí xCurrent. Je to zjednodušené, ale pro potřeby vysvětlení to stačí.

Složka 2: Výše uvedené bankovní mince. Pojem „bankovní mince“ lze použít v nejširším významu pro digitální aktiva vytvořená a používaná bankou nebo aliancí bank s cílem vyřešit stejný problém s likviditou, jaký řeší měna XRP. Všechny bankovní mince mají stejnou obecnou strategii, stejné překážky na trhu a stejně vážné nedostatky.

V létě 2016 oznámily UBS, Deutsche Bank, Santander a BNY Mellon vznik vlastní bankovní mince. Říkají jí USC (utility settlement coin) a jde o digitální aktivum určené pro řešení problému s likviditou, kterou se snaží řešit i XRP. Brad Garlinghouse, generální ředitel společnosti Ripple napsal brzy poté článek, v němž vývoj této bankovní mince popisuje jako „hluboce zavádějící“. Ihned poukázal na snadno viditelný problém, že bankovní mince dokáže efektivně vypořádat transakce pouze mezi bankami, které ji vydaly.

Citace z článku Brada Garlinghouse upozorňující na dva možné důsledky:

První scénář: všechny banky na celém světě odloží konkurenční a geopolitické rozdíly, přijmou stejné digitální aktivum, dohodnou se na jeho pravidlech a harmonicky budou spravovat jeho používání. Bídná šance.

Druhý (pravděpodobnější) scénář: banky, které nejsou ve skupině vydavatelů mince, vydají svá vlastní digitální aktiva s vlastními pravidly a vlastní správou.

Vzhledem k tomu, že se Bradův druhý scénář příchodem mince Citicoin od Citibank a SETLcoin od Goldman Sachs již uskutečňuje, je jasně vidět, že strategie bankovních mincí povede pouze k další fragmentaci již tak roztříštěného bankovního systému. Banky používající konkurenční bankovní mince by si musely vytvořit nové trhy, aby mohly vzájemně obchodovat. Zní vám to jako globální řešení? Ani já to jako řešení nevidím. Žádná úroveň interoperability bankovních mincí nemůže nikdy fungovat tak hladce jako globálně přijatá měna XRP.

Jak jsem se už zmínil, XRP se používá pouze jako zdroj likvidity, nikoli jako zdroj určený k platbám. To znamená, že při volbě blockchainu nebo „rodinné“ technologie a digitálního aktiva mají banky na výběr jen z několika možností:

1. Pro platby využít xCurrent a pro likviditu XRP – obojí od Ripple.

2. Pro platby si vytvořit vlastní blockchain nebo „rodinnou“ technologii a pro likviditu používa XRP.

3. Pro platby si vytvořit vlastní blockchain nebo „rodinnou“ technologii a pro likviditu vytvořit vlastní centralizované digitální aktivum.

Primárním důvodem, proč je aktivum XRP atraktivní jako řešení likvidity, je, že do něj lidé i podniky investovali, a má kvůli tomu skutečnou hodnotu. Žádná bankovní mince nemá na počátku hodnotu. Bankovní mince jsou ovládány bankami, které je vlastní, neobchodují se na otevřených kryptoměnových burzách. Jak se tedy dá bankovní mince bez skutečné hodnoty použít k řešení problému s likviditou? Neradostnou odpovědí je, že aby měla hodnotu, musí být podpořena několika tradičními měnami (fiat). Pan Garlinghouse poukazuje na tento problém odkazem na mince USC, které jsou typickým příkladem:

Jakmile jsou mince zajištěny hotovostí, už to není aktivum; je to pasivum. Obchodování s pasivy pak v konečném důsledku vyžaduje přesouvání hotovosti přes hranice a tím v podstatě znovuvytvoření dnešního systému, ale s většími třecími plochami!”

Což mě přivádí k dalšímu bodu.

Klíčem je decentralizace

Bankovní mince jsou centralizované systémy, což znamená, že majitel každého daného systému bude mít v konečném důsledku největší výhody. Majitelé jednotlivých bankovních mincí budou bojovat o dominantní místo na trhu. Jak je uvedeno v nedávném článku Richarda Crooka „Ripple Insights“, decentralizované systémy nabízejí následující žádoucí atributy:

  • Odolné – nemohou se kvůli jednomu místu zhroutit
  • Levnější – žádný prostředník nemůže zavést poplatky a žádný monopol tlak na cenu.
  • Agilní – není třeba se pohybovat rychlostí centrálního komponentu.
  • Soukromé – žádná ústřední strana nemůže data znovu prodat nebo těžit.

Kromě těchto skutečností se domnívám, že měna XRP bude nakonec přijata v celosvětovém měřítku, protože stanovuje rovné podmínky hry. Vezměte v úvahu, o kolik jsou mezinárodní peněžní transakce těžší pro menší banky. Nemají velké kapitálové rezervy jako větší banky, a proto si nemohou dovolit po celém světě předfinancovat účty nostro. Místo toho platí větším bankám nehorázné poplatky za použití jejich likvidity. Tyto poplatky se pak přenášejí na zákazníky menších bank. Není to tak trochu vzhůru nohama? Menší banky doslova dávají své peníze větším konkurentům. Měna XRP je decentralizovaná, takže ve hře jsou zájmy všech. Síť XRP Ledger nikdo nevlastní.

Výhoda toho, kdo přijde první

Není přehnané říct, že Ripple je světelné roky před konkurencí. Ripple je jedinou společností na světě, která má pro banky řešení připravená pro reálný provoz, zatímco konkurenti své produkty stále vyvíjejí nebo testují. I když některé banky budou dál bojovat za vlastní dominanci vyvíjením bankovních mincí, ne všechny se budou budoucnosti bránit. Vzpomeňte si, že Jošitaka Kitao, generální ředitel SBI Holdings veřejně prohlásil, že je přesvědčen, že XRP se stane mezi digitálními měnami globálním standardem. V květnu 2016 představila společnost SBI Holdings konsorcium SBI Ripple Asia, v němž figuruje více než 60 bank, mezi nimiž je i jedna přední japonská banka.

Konsorcium začalo používat technologii Ripple jak pro domácí, tak i mezinárodní platby. Pan Kitao nedávno prohlásil, že jejich zájem o využívání XRP pro provádění plateb nadále roste. Zákazníkem Ripple je v současnosti i Bank of England. Royal Bank of Scotland akceptuje systémy decentralizované účetní knihy a podporuje činnost společnosti Ripple. 7. únoran letošního roku Brad Garlinghouse veřejně prohlásil, že s Ripple spolupracuje i dosud nezveřejněná centrální banka. Porovnejte výhody XRP jako toho, kdo přišel první a má skutečně globální řešení, s bankovními mincemi, které přicházejí na párty pozdě, a navíc jde o uzavřené systémy. Není co srovnávat.

Krypto-konkurence

V říši kryptoměn existuje jeden konkurent a nebylo by fér, kdybych se o něm nezmínil. Mluvím o neziskové organizaci Stellar Development Foundation, která vytvořila v podstatě kopii kryptoměny s názvem XLM. Její kryptoměna je něco jako „odbočka“ účetní knihy XRP a jako taková má spoustu kódu a atributů společných. Je Stellar a její XLM pro Ripple a její XRP hrozbou? V současnosti ne. Stellar má zcela odlišný podnikatelský plán než Ripple a zaměřuje se na jiného zákazníka. Ripple se snaží uplatnit XRP jako globální řešení likvidity, zatímco posláním Stellaru je využívat XLM v zemích jako Nigérie, kde běžný občan nemá bankovní účet. I když jsou technologie podobné, v současnosti pro sebe vzájemně nepředstavují velkou hrozbu. Jakmile se měna XRP stane standardním zdrojem globální likvidity, neexistuje důvod proč, ani způsob jak, by ji XLM mohla o tuto pozici připravit.

Jedinečný přístup

Proč se žádný jiný podnik nesnaží jako globální řešení likvidity uplatnit decentralizované digitální aktivum? Všechny banky, které pro zlepšení plateb a likvidity vyvíjejí vlastní technologie blockchainů, tak činí ve vlastním zájmu. A to je v pořádku. Banky jsou komerční podniky a mají dělat to, o čem jsou přesvědčeny, že je v jejich nejlepším zájmu. Nemají motivaci k vytváření globálního platebního systému. Věří, že nejziskovější bude uzavřený systém, který budou mít pod kontrolou. Samozřejmě, pokud se XRP stane jednoznačně dominantní, pro zákazníky, kteří provádějí mezinárodní peněžní transakce, budou banky s uzavřenými systémy méně atraktivní. To by mohlo negativně ovlivnit jejich podíl na trhu.

Prozatím však budou banky na trhu bojovat o udržení co nejvíce moci. Koncepčně je to, kam se Ripple snaží měnu XRP dostat, tak radikální, že mě ani nepřekvapuje, že se o to nesnaží nikdo další. V této fázi hry by už bylo nemožné uspět s novým decentralizovaným digitálním aktivem, které by dokázalo měně XRP konkurovat. Ripple na něm pracuje už 6 let, a pokud se XRP opravdu stane standardem, nebyl bych překvapen, kdyby jím zůstal několik desetiletí nebo i déle. Pouze zcela nová technologie, která by byla stejně novátorská jako blockchain, by měla kdy šanci celé odvětví tak radikálně změnit. A taková technologie přichází jen jednou za dlouhou dobu.

V současné době používá xCurrent už více než 100 bank (pozn. překladatele: v době překladu tohoto článku je to již více jak 300 bank a platebních společností), takže lze s jistotou říci, že je Ripple v realizaci svého plánu úspěšný. Software společnosti Ripple, který využívá XRP, se jmenuje xRapid a byl spuštěn koncem léta 2017. S ohledem na novost této technologie a na skutečnost, že obchodní kanály potřebují na svůj rozvoj určitý čas, společnost Ripple uvádí pouze několik zákazníků systému xRapid. Myslím, že v roce 2018 a dalších letech byste jich měli očekávat mnohem více. Pamatujte, že každý zákazník společnosti Ripple, který používá xCurrent, je potenciálním zákazníkem systému xRapid. Základem je, že pokud nekonkurujete měně XRP jiným globálně orientovaným decentralizovaným digitálním aktivem, pak nejste konkurence.

Pozn.překladatele: v době překladu článku byly produkty xCurrent, xRapid a xVia spojeny do jednoho produktu ODL (on-damand liquidity) – likvidita na vyžádání. To znamená, že všechny banky a platební společností, které využívají xCurrent 4.0, mají nyní k dispozici rovněž xRapid / XRP. Více v samostatném článku).

ODMÍTNUTÍ ZODPOVĚDNOSTI: Nejsem finanční poradce. Nic z výše uvedeného nelze považovat za finanční poradenství; nejde o finanční poradenství. Před investováním do jakéhokoli digitálního aktiva si proveďte svůj vlastní výzkum a pamatujte, že investice do jakékoli kryptoměny je ze své podstaty riskantní. Pokud se pro investici rozhodnete, musíte být připraveni na to, že o celou svou investici můžete přijít.

Související odkazy:

https://www.linkedin.com/pulse/case-against-bankcoin-brad-garlinghouse/
https://www.coindesk.com/hsbc-barclays-join-utility-settlement-coin-as-bank-blockchain-test-enters-final-phase/
http://news.abs-cbn.com/business/01/22/18/visa-unionbank-launch-blockchain-payment-system
https://investor.visa.com/news/news-details/2016/Visa-Introduces-International-B2B-Payment-Solution-Built-on-Chains-Blockchain-Technology/default.aspx
https://ripple.com/insights/blockchain-connect-fireside-chat-ripple-ceo-speaks-about-ripple-solutions-for-global-payments/
https://www.ft.com/content/1a962c16-6952-11e6-ae5b-a7cc5dd5a28c?lipi=urn%3Ali%3Apage%3Ad_flagship3_pulse_read%3BRjXuqMSpQaG4pAciw%2BC7kA%3D%3D
https://ripple.com/insights/the-case-for-more-decentralization/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *