Boříme mýty: Ripple vyprodává XRP

Posted on

Každý měsíc jsme pravidelně svědky negativních zpráv z pera českých i světových krypto komentátorů na téma prodeje XRP firmou Ripple.

Ripple uzamknul 55 miliard XRP do úschovy Escrow

Pro pochopení této problematiky je potřeba znát fakta: Ripple vlastní vlastní cca polovinu tokenů XRP. Jako záruku, že neprodá všechny tokeny a nepošle cenu XRP ke dnu (což by bylo proti jejím zájmům!), Ripple uzamknul 55 miliard XRP do úschovy “Escrow”15.prosince 2017. Během následujících 55 měsíců bude každý měsíc uvolněna z úschovy jedna miliarda XRP. Část takto uvolněných tokenů XRP Ripple prodá a část vrátí zpět do úschovy.

Uvolňování mincí do oběhu je užitečné

Kritici prodeje XRP ze strany Ripplu pravděpodobně nechápou, že postupné uvolňování mincí do oběhu je naprosto standardní praxí, kdy se navyšuje počet mincí v oběhu (“circulating supply” na coinmarketcap.com) a je tím zajištěna dostatečná likvidita dané kryptoměny na světových trzích. Např. v 1. a 2. kvartálu 2019, kdy prodeje XRP byly vyšší – 169 a 251 milionu dolarů – se ve skutečnosti jednalo pouze o 0,32% a 0,16% z celkového objemu, takže řeči o tom, jak Ripple posílá cenu XRP ke dnu prodejem XRP, jsou směšné.

“Výprodeje” XRP a bitcoinu optikou míry inflace

Dále je zajímavé, že kritici Ripplu nikdy nekritizují prodeje bitcoinů ze strany těžařů, i když jde o stejný jev – uvolňování mincí do oběhu. Jediný rozdíl spočívá v tom, že bitcoin se těží postupně skrze technologii proof-of-work, zatímco všechny tokeny XRP vznikly na začátku při spuštění sítě XRP Ledger a jsou distribuovány do oběhu postupným prodejem společností Ripple. Pokud bychom chtěli porovnat uvolňování bitcoinů a XRP do oběhu, je potřeba srovnávat míru inflace – počet nových mincí, které byly přidány k již existujícím mincím v oběhu – obou kryptoměn, protože mají odlišnou tržní kapitalizaci.

Míra inflace je u XRP menší než u bitcoinu

Z níže přiloženého grafu vyplívá, že roční nárůst nových bitcoinů činí 3,5%, měsíčně to vychází 3,5% / 12 = 0,29% a kvartálně 0,29% x 3 = 0,875%. V případě XRP byla ve 3.kvartálu 2019 míra inflace cca 0.7%, pak se snižovala a v 1.kvartálu 2020 šla téměř na nulu. To znamená, že míra inflace je u XRP menší než u BTC. Neříkáme tím, že prodeje bitcoinů ze strany těžařů jsou něco špatného. Pouze tím ukazujeme na absurditu tvrzení “bitcoinových maximalistů”, kteří každý měsíc kritizují prodeje XRP ze strany Ripplu a přitom mlčí o prodejích BTC těžaři.

Prodeje XRP vs BTC, více informací v přednášce na Youtube.

Kam jdou peníze získané z prodeje XRP a bitcoinů

Prodejem tokenů XRP financuje Ripple částečně svůj provoz v rámci budování sítě RippleNet, jež využívá XRP pro platby. Dále Ripple investuje do projektů a firem, které vyvíjejí další využití pro XRP – tokenizace cenných papírů (Securitize), chytré smlouvy (Codius), decentralizované finance – defi (Logos), herní průmysl (Forte) apod. To znamená, že prostředky získané z prodeje XRP jdou na vývoj ekosystému této kryptoměny zatímco prostředky získané z prodeje bitcoinů jdou pryč z bitcoinové sítě při platbách elektrické energie (potřebné pro těžení bitcoinu), pronájmu hal (kde probíhá těžení bitcoinů) apod.

Analytik vyvrací FUD o XRP (AJ)

Podrobnější infimrace k tomuto tématu naleznete v přednášce známého analytika v rámci XRP komunity, Credible Crypto, který na svém youtubovém kanále (v angličtině) vyvrací FUD (pomluvy) kolem XRP. Do budoucna budeme překládat další díly této přednášky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *