Boříme mýty: Banky nebudou používat XRP

Posted on

RippleNet

Kritici společnosti Ripple a kryptoměny XRP často argumentují, že banky mohou používat RippleNet bez využití XRP. Zde je třeba pochopit rodíl mezi různými produkty v rámci sítě RippleNet – xCurrent, xRapid (XRP) a xVia, které byly spojeny do ODL (on-demand Liquidity) neboli “likvidita na vyžádání”.

xCurrent

xCurrent poskytuje rychlejší a přehlednější transakce mezi klasickými fiat měnami, protože umožňuje předem znát směnný kurz a všechny poplatky a šetří cca 30-40% převodních nákladů (s využitím předfinancovaných bankovních účtů nostro a Interledger protokolu). xCurrent také umožňuje propojit banky, i když nemají bilaterální vztahy (podle starého systému) – funkce „multihop“ – a posílat měny FIAT (USD, EUR, CHF, JPY, GBP atd.).

xRapid

Pokud banky a platební společnosti (např. Moneygram) chtějí platby ještě více urychlit a snížit náklady, mají k dispozici tzv. xRapid (s využitím krytoměny XRP a decentralizované sítě XRP Ledger), který šetří 40-70% převodních nákladů. xCurrent 4.0 v sobě již obsahuje možnost plateb pomocí xRapid (XRP), takže všechny banky a platební společnosti, jež jsou součástí sítě RippleNet, mohou využívat nejrychlejší a nejlevnější platby pomocí xRapid (XRP).

Firma Ripple přišla s tímto dvoukrokovým systémem z toho důvodu, že pred x lety byly kryptoměmy spojovány s praním špinavých peněz a také nebyly dostatečné regulace v oblasti kryptoměn.V současné době však dochází k oběcné adopci kryptoměn a protože banky a různé platební společnosti jsou motivovány ziskem, je jen otázkou času, než začnou používat xRapid (XRP).

xVia

xVia umožňuje plátcům a firmám přístup k možnostem sítě RippleNet, a to pomocí jediného standardizovaného rozhraní API, které zajišťuje hladkou komunikaci s vašimi bankovními partnery. Jednoduché rozhraní API systému xVia nevyžaduje instalaci žádného softwaru a umožňuje uživatelům bezproblémově po celém světě posílat platby s transparentností jejich stavu a s bohatými doplňujícími informacemi, jako jsou připojené faktury.

On-Demand Liquidity (ODL): Likvidita na vyžádání

Dnes již výše zmíněné produkty neexistují, protože je Ripple spojil do ODL (on-demand liquidity) – likvidita na vyžádání. V praxi to znemaná, že banky již nemusí udržovat nákladné předfinancované zahraniční účty nostro v cca 180 měnách po celém světě (které jsou podmínkou mezinárodních plateb v rámci zastaralé sítě SWIFT), protože mohou nyní outsourcovat “likviditu na vyžádaní” pomocí jednoho poolu XRP v rámci sítě RippleNet. XRP zde funguje jako přemosťovací měna – přenáší likviditu mezi různými měnami u mezinárodních plateb, což bankám pomůže uvolnit nevyužitou likviditu v podobě 27 BILIONU dolarů na účtech nostro.

Díky ODL – XRP zůstanou malé banky a platební společnosti ve hře

Udržovat předfinancované účty nostro v zahraničních bankách za účelem přeshraničních převodů je velmi nákladná záležitost, kterou si nemohou menší banky dovolit, a proto tuto službu outsourcují za velké poplatky u velkých bank, které mají v této oblasti monopolní postavení. Díky síti Ripplenet a službe ODL využívající XRP mohou malé banky a platební společnosti provozovat mezinárodní platby, aniž by se musely podřizovat diktátu velkých bank a ještě k tomu mohou klientům nabídnout rychlejší a levnější služby než v případě SWIFTU. Tento příklad ukazuje, jak společnost Ripple “demokratizuje” bankovní sektor a nastavuje rovné podmínky – v angličtině “level playing field” – termín (požadavek), který je slyšet snad na všech konferencích MMF.

1100% meziroční nárůst plateb pomocí ODL / XRP v rámci RippleNetu

Ve čtvrtletní zprávě za 2.kvartál 2020 od Ripplu lze vyčíst, že meziroční nárůst plateb pomocí ODL / XRP činí 1100%, tedy 11x. Platby pomocí kryptoměny XRP představují 20% všech plateb v rámci sítě RippleNet. Známá analytička v rámci xrp komunity, CryptoEri, shrnuje:

Známá analytička v rámci xrp komunity, CryptoEri, komentuje čtvrtletní zprávu Ripplu za 2.kvartál 2020.

Důvody proč banky budou chtít využívat XRP

To je 27 bilionů důvodů, proc banky budou chtít používat XRP, kromě toho, že budou mít technologii, která je 1000x rychlejší a levnější než např. bitcoin a je nejvíce škálovatelná ze všech kryptoměn – pomocí tzv. payment channels zvládne biliony transakcí za sekundu, což umožní globální adopci. Díky této technologii zůstanou banky a různé platební společnosti konkurenceschopné vůci kryptoměnám.

Banky a platební společnosti využívající XRP

Na níže uvedených odkazech naleznete seznamy společností, jež využívají pro platby kryptoměnu XRP:

Závěr

Tvrzení, že banky nebudou využívat XRP, má tedy stejnou váhu jako tvrzení, že banky nejsou motivanány ziskem.

Související články

27 bilionů důvodů, prič banky budou používat XRP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *