Boříme mýty: XRP je cenný papír

Posted on

Jedním z možných důvodů, proč banky nezačaly plošně používat kryptoměnu XRP (uštřily by tím 40-70% převodních nákladů u mezinárodních plateb), jsou chybějící regulace v oblasti kryptoměn ze strany převážně amerických úřadů. Pokud by XRP bylo prohlášeno za cenný papír (akcii společnosti Ripple), nemohly by ho banky používat v oblasti mezinárodních plateb.

Nedostatečné regulace kryptoměn v USA

Americký kontrolní úřad Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v minulosti sice prohlásil, že bitcoin ani ethereum nejsou cennými papíry (a proto je lze obchodovat na kryptoměnových burzách v USA), nicméně zatím chybí regulace pro XRP a další kryptoměny. Na druhou stranu např. největší americká kryptoměnová burza Coinbase zařadila XRP do svého portfolia, což by nebylo možné, pokud by existovala možnost, že XRP bude kontrolním úřadem SEC prohlášeno za cenný papír (security).

Ripple spolupracuje s regulačními úřady

Společnost Ripple je známá tím, že narozdíl od krypto anarchistů (podporujících převážně bitcoin) nechce obcházet regulátory a vyřadit ze hry vlády a banky, ale naopak s nimi spolupracuje, protože jak uvedl její generální ředitel, Brad Garlinghouse: “Krypto revoluce se odehrává uvnitř našeho systému, nikoli mimo něj”. Tento postoj dává společnosti Ripple – a kryptoměně XRP, na které Ripple staví technologii pro banky a platební společnosti – zelenou pro další rozvoj a stojí za úspěchem společnosti. Například americký Úřad pro finanční ochranu spotřebitele (CFPB) nedávno prohlásil, že Ripple a XRP mohou v oblasti remitencí (finanční prostředky zasílané migranty ze země zaměstnání zpět do země původu) přinést více transparentnosti. Díky spolupráci s regulátory firma Ripple například získala licenci BitLicense od úřadu New York Department of Financial Services, kterou je velmi těžké získat. Díky této licenci bude moct Ripple spolupracovat s institucionálními klienty, jež hledají způsob jak urychlit a snižit náklady pro platby.

Důvody proč XRP není cenný papír

V roce 2020 se očekává, že americká vláda vydá regulace v oblasti kryptoměn. Je však nepravděpodobné, že by XRP bylo prohlášeno za cenný papír – akcii společnosti Ripple, už jenom proto, že síť XRP Ledger, jehož nativní kryptoměnou je právě XRP, vznikla před založením firmy Ripple, funguje nezávisle na společnosti Ripple (která provozuje minoritní počet validátorů na síti XRP Ledger) a bude fungovat dále jako decentralizovaná síť, i kdyby firma Ripple zanikla. Generální ředitel společnosti Ripple, Brad Garlinghouse uvedl v níže uvedeném rozhovoru i další důvody, proč XRP není cenný papír: pokud si někdo koupí kryptoměnu XRP, nezískává tím automaticky spoluvlastnický podíl ve společnosti Ripple a také: Kryptoměna XRP slouží jako přemosťovací měna pro mezinárodní platby, má tedy konkrétní využití, což cenné papíry nemají. Brad Garlinghouse také uvedl příklad: ExxonMobile vlastní mnoho ropy, která je komoditou, nikoli akcií společnosti a podobně, společnost Ripple vlastní XRP jako aktivum, nikoli jako cenný papír.

Howeyův test

Dalším možným důvodem, proč XRP nebude klasifikováno jako cenný papír, je právní rozbor bývalého šéfa americké komise Commodity Futures Trading Commission (CFTC), J. Christophera Giancarla (přezdívaného jako “taťka kryptoměn“), kde uvádí, že XRP nenaplňuje podmínky pro cenný papír podle tzv. Howeyho testu a mělo by být proto prohlášeno za “měnu nebo prostředek směny”.

FinCen v minulosti klasifikoval XRP jako virtuální měnu

Jedna špatná a jedna dobrá zpráva: V roce 2015 byla společnost Ripple pokutována FinCen (The Treasury Department’s Financial Crimes Enforcement Network) za to, že prodávala “virtuální měnu XRP” aniž by se registrovala u FinCen. Tento americký úřad tedy klasifikoval XRP jako virtuální měnu, nikoli jako cenný papír.

SEC nezakázal společnosti MoneyGram využívat XRP pro vypořádání plateb

Společnosti Rippple a MoneyGram musely nahlásit svoji spolupráci u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), protože MoneyGram využívá kryptoměnu XRP pro vypořádání přeshraničních plateb v rámci RippleNetu. Pokud by SEC vnímal XRP jako cenný papír, nikdy by tuto spolupráci nedovolil. SEC sice doposud nevydal vyjídření, že XRP není cenný papír, ale vzhledem k tomu, že nezakázal tento druh spolupráce, učinil tak vlastně nepřímo.

Levné mezinárodní platby pomocí XRP jako odpověď na požadavky Mezinárodního měnového fondu

Pokud by regulační úřad přesto označil XRP jako cenný papír, nabízí se otázka, jak by chtěl vrátit “džina do lahve”, protože např. migranti z Mexika, Filipín, Thajska apod již posilají peníze svům rodinám domů prostřednictvím platební společnosti Moneygram, která využívá sítě RippleNet (jež využívá XRP v rámci ODL – on-demand liquidity) a tyto remitence v součtu dělají miliardy dolarů. Navíc Mezinárodní měnový fond volá po zlevnění a urychlení remitencí právě pro migranty, kteří jsou drahými a pomalými přeshraničními převody ze strany bank nejvíce znevýhodňováni. Služby Ripplu s využitím kryptoměny XRP jsou odpovědí na volání MMF zvláště v době koronavirové krize.

Cenný papír: Být či nebýt

Zajímavé poznatky sdělil jeden z prvních investorů společnosti Ripple, Greg Kidd, v níže uvedeném rozhovoru, kde na otázku, zda je nutné pro veřejnou nabídku akcíí (IPO) společnosti Ripple nejdříve vyřešit, jestli XRP je cenným papírem či nikoli, odpověděl, že sám má zkušenosti s IPO a jsou známy případy, kdy nějaké aktivum bylo prohlášeno jako cenný papír a později již nebylo cenným papírem a naopak, takže i kdyby XRP v minulosti naplňovalo podmínky pro cenný papír, nutně to neznamená, že jím bude i nyní nebo v budoucnu.

Soudní spory

V době psaní tohoto článku probíhají 3 níže uvedené soudní spory o tom, zdali XRP je či není akcií (cenným papírem) společnosti Ripple. Jak řekl v níže uvedeném rozhovoru ředitel společnosti Ripple, Brad Garlinghouse, výsledek soudního sporu nemůže rozhodnout o tom, jestli XRP je či není cenným papírem, protože toto rozhodnutí spadá do kompetence Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). V této souvislosti je také dobré připomenout, že s každou společností, že které koukají velké peníze, se v USA někdo soudí a firma Ripple byla oceněna na 10 miliard dolarů.

Soudní spory 

  • Zakinov et al v. Ripple Labs (U.S. Federal Court in California).
  • Simmons vs. Ripple Labs (U.S. Federal Court in New York).
  • Ripple Labs vs. YouTube, LLC (U.S. Federal Court in California).

Regulace XRP v ostatních státech

Také stojí za zmínku, že země jako je Velká Británie, Švýcarsko, Singapore, Abu Dhabi, Japonsko apod. již klasifikovaly XRP jako virtuální měnu či směnný token, nikoli jako cenný papír.

Rozhovor s ředitelem Ripple, Bradem Garlinghousem

Generální ředitel společnosti Ripple, Brad Garlinghouse, uvedl v níže uvedeném rozhovoru důvody, proč XRP není cenný papír (angl.security):

¨

Rozhovor s investorem společnosti Ripple, Gregem Kiddem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *