Typy krypto peněženek a k čemu slouží veřejný a privátní klíč

Posted on

Než začnete investovat do kryptoměn, měli byste pochopit, jak funguje tzv. veřejná adresa (klíč) a privátní klíč. Toto téma byste rozhodně neměli podceňovat, protože jinak můžete o všechno přijít.

Veřejnou adresu si můžete představit jako číslo vašeho bankovního účtu a privátní klíč jako heslo do vašeho internetového bankovnictví. To znamená, že veřejnou adresu můžete sdílet s ostatními, pokud chcete, aby vám zaplatili pomocí kryptoměny. Nicméně privátní klíč byste nikdy neměli s nikým sdílet, ani jej ukládat online na claudu, v emailu apod., protože se vystavujete riziku hacknutí (virus může např. sledovat činnost vaší klávesnice) a kdokoli se zmocní vašeho privátního klíče, získá plnou kontrolu nad vaší kryptoměnou a nebudete se moct nikde odvolat.

Příklady veřejného a privátního klíče:

  • Veřejný klíč: Adresa vaší kryptoměnové peněženky může vypadat např takto: 
    1FpPWeadB8iioc5oH5sPAkcai2paoxZke5
  • Privátní klíč: Kód, kterým odemknete svou peněženku a podepisujete transakce může vypadat např. takto:
    0C28FCA386C7A227600B2AISODOS2211EC86D3BF1FBE471BE898

Hardwarové, papírové a softwarové peněženky pro uchování kryptoměn

Vhodným úložištěm pro váš privátní klíč jsou kromě papírových peněženek (odkaz na papírovou XRP peněženku) tzv. offline hardwarové peněženky (offline neboli COLD wallet), jako napr. Ledger Nano S nebo Ledger Nano X, které v sobě uchovávají privátní klíč mimo váš počítač, což znemožňuje hackerům zmocnit se vašeho klíče.

Pokud byste chtěli mít malé množství kryptoměny “po ruce” online, můžete použít některou z online softwarových peněženek (online neboli HOT wallet) jako např. Xumm (mobilní aplikace) nebo Exodus (pro stolní počítač) – vybrali jsme ty peněženky, které vám umožní vlastnit privátní klíč. Nebo můžete použít online peněženky, jež jsou součástí vašeho účtu na burzách jako např. Binance.com nebo Bitstamp.net, kde však nevlastníte váš privátní klíč (vlastní jej burza), nicméně zde máte další možnosti v podobě nastavení nákupních/prodejních příkazů apod.

Další důvod, proč se někdo může rozhodnout držet část svého portfolia na burzách, je ten, že např. burza Binance.com umožňuje tzv. stakování. To znamená, že dostáváte cca 2-10% odměnu za držení dané kryptoměny. Burzy Bitstamp.net nebo Bittrex.com apod zase umoňují zadat prodejní příkazy za vyšší ceny, např. 99,99 USD za XRP (v době psaní článku se jedná o cca pěti set násobek stávající ceny), což například Binance zatím neumožňuje. Je dobré si nastavit tyto nákupní/prodejní příkazy (Limit buy / sell order) na část svého portfólia z toho důvodu, že v případě velkého zájmu široké veřejnosti během tzv. “bull ranu”, kdy jde cena parabolicky nahoru, může dojít k přetížení burzy, takže se na ní ani nepřihlásíte.

Je užitečné představit si tzv. softwarové online peněženky jako klasickou peněženku, kterou nosíte u sebe pro každodenní útratu. Také v ní nenosíte celoživotní úspory a stejné by to mělo být i v případě softwarových peněženek, protože jsou nejvíce náchylné k hacknutí.

Při výběru peněženky je také dobré myslet na to, že papírovou peněženku sice nelze hacknout, nicméně je nejhůře ovladatelná při potvrzování transakcí. Opakem je softwarová peněženka, která je sice nejjednodušší na ovládaní, ale také je nejvíce náchylná na hacknutí. Zlatý střed představují offline hardwarové peneženky jako Nano Ledger S/X, nicméně vzhledem k ceně kolem 2000-3000 Kč asi nebudou vhodnou volbou pro člověka, který chce investovat do kryptoměn pouze pár set korun. Tyto různé faktory je potřeba zohlednit při výběru peněženky.

Co se týče diverzifikace při uchovávání kryptoměn, někdo preferuje mít kryptoměny uložené mimo internet na několika hardwarových peněženkách (Nano Ledger S/X) a někdo jiný zase upřednostňuje rozložit své portfolio jak na offline hardwarovou peněženku/y, tak i na ty papírové či softwarové.

Záloha privátního klíče – Seed

Je také dobré pochopit, že kryptoměna ve skutečnosti není uložena ve vaší peněžence, ale zůstává na veřejné blockchainové síti, a to, co je uloženo ve vaší peněžence, je právě váš privátní klíč. Když si ve své peněžence vytvoříte zálohu, dostanete zástupné heslo k vašemu privátnímu klíči, tzv. “seed”, který obsahuje 12 nebo 24 náhodných anglických slov. Tento “seed” je nutné zapsat ručně na papír a to ve více kopiích a schovat ho na různá místa pro případ, kdyby jedno místo zachvátil požár, povodeň apod. V případě ztráty pak můžete svoji peněženku snadno obnovit zadáním zmíněného Seed na jiném zařízení – např. výše zmíněná hardwarová peněženka Nano Ledger S/X, softwarová peněženka Xumm apod.

Hardwarová peněženka Ledger Nano S nebo Ledger Nano X.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *