Obecné rady při investování do kryptoměn

Posted on

Sdíleme pár obecných rad při investování do kryptoměn. Výčet rad určitě není kompletní, ale může posloužit jako začátek pro vaši vlastní analýzu.

 • Vždy investujte pouze to, co si můžete dovolit ztratit.
 • Měli byste znát rozdíl mezi veřejným a privátním klíčem a jak s nimi pracovat, jinak můžete o všechno přijít. Více informací v samostatném článku.
 • Doporučujeme používat internetový prohlížeč Brave Browser, který automaticky blokuje reklamy a nástroje pro sledování, aby urychlil surfování na webu, a hlavně umožňuje daleko vyšší míru anonymity než klasické prohlížeče.
 • Pro ještě větší bezpečnost, anonymitu, můžete použít VPN, protože jinak může každý sledovat vaše online aktivity a zjišťovat, kdo jste a které stránky rádi navštěvujete. A co hůř, každý vás může sledovat až domů. VPN ukryje vaše aktivity, zašifruje vaše přenášená data a ukryje vás za falešnou IP adresu.
 • Aktivujte si dvoufaktorové ověřování na vašich burzách pro vyšší úrověň zabezepečení.
 • Aktivujte si na vašich burzách, např. Binance.com a Bitstamp.net, tzv. “White list”, tedy seznam povolených adres pro bezpečné odesílání kryptoměn z vašeho účtu.
 • Pokud nechcete strávit zbytek života sledováním grafů při intradenním či swingovém obchodování, bude pro vás výhodnější strategie HODL, kdy danou kryptoměnu nakoupíte a pak ji “hodlujete”, tedy držíte i několik let, než dojde k jejímu zhodnocení.
 • Většinou je to tak, že část traderů tvrdí, že cena kryptoměny půjde nahoru a jiní tvrdí opak a obě skupiny na to mají “chytré grafy”, a proto se vyplatí nakupovat kryptoměny postupně, tj. rozdělit si investovanou částku např. do deseti dílčích investic a ty realizovat každy týden, měsíc apod. Průměrná nákupní cena těchto dílčích investic je pak většinou lepší než při jednorázovém nákupu.
 • Nakupujte, když je cena kryptoměny v červených číslech – jde dolu – a ne, když je v zelených číslech, kdy jde nahoru. Častou chybou nováčků je právě snaha “naskakovat” do “rozjetého vlaku”, kdy je cena již nahoře. Mělo by to být naopak. Zde je potřeba chápat, že cena nikdy nejde jenom nahoru / dolu, ale “vlnkuje”, což je způsobeno tím, že obchodníci či roboti (software pro obchodování), jež dělají krátkodobé denní obchody, vyberou např. po 20% nárůstu ceny zisky a tím pošlou cenu obět dolu, takže se vyplatí počkat, až bude cena dole. Nic vám neuteče.
 • S předchozím bodem také souvisí psychologie cyklů kryptoměnového trhu. Tyto cykly se opakují cca každé čtyři roky a je důležité zjistit, v jaké fázi cyklu se zrovna nacházíte, abyste neinvestovali v době, kdy je cena v rámci daného cyklu zrovna nejvýše. Více v samostatném článku.
 • Kromě předchozího bodu je potřeba mít také na paměti tzv. whales, tedy velryby, které vlastní velké množství bitcoinů a jejich prdejem každých x měsíců pošlou cenu bitcoinu až o 1000-2000 dolarů níže a spolu s cenou bitcoinu spadne i cena altcoinů. Pokud máte trpělivost, vyplatí se s nákupem kryptoměn počkat na tyto propady a nakupovat pouze “dips”.
 • U kryptoměn platí, že pokud nevlastníte privátní klíč, nevlastníte danou kryptoměnu, a proto je místě doporučení ohledně uchovávání kryptoměn na bezpečných peneženkách, které vám umoňují vlastnit privátní klíč: např. hardwarová peněženka Nano Ledger S nebo Nano Ledger X (pro cca 1000 kryptoměn), papírová peněženka (odkaz na XRP peněženku) či online peněženka Xumm (mobilní aplikace pro XRP) nebo Exodus (pro stolní počítat). Na online peněženkách byste měli mít pouze malé množství kryptoměn. Dále se doporučuje uchovávat kryptoměny ve vícero peněženkách, abyste neměli vše na jednom místě. Více v samostatném článku.
 • Pokud bystě chtěli diverzifikovat vaše portfolio, doporučujeme kromě XRP takové kryptoměny, jež mají skutečné využití (nebo potenciál) v reálném světě, např. Chainlink (LINK), Tezos (XTZ), Vechain (VET), Cardano (ADA) apod. Pro nákup těchto altcoinů doporučujeme burzu Binance.com.
 • Není pouze umění kryptoměny dobře nakoupit, ale také prodat: Pokud máte krytoměny uloženy na offline úložišti jako Nano Ledger S / X a chcete ji prodat, musíte ji nejdříve převést na burzu, kde máte otevřený účet. Doporučujeme otevřít účet na vícero burzách – např. Binance.com, Bitstamp.net, Bittrex.com apod pro případ, že nebude možné se do jednoho z vašich účtů přihlásit (viz další bod). Největší americkou burzu Coinbase.com (kterou doporučují snad všechny české krypto magazíny), bohužel doporučit nemůžeme, protože v poslední době měla příliš mnoho “výpadků” zrovna v době, kdy šly ceny kryptoměn nahoru, takže nebylo možné kryptoměny prodat a vybrat zisk.
 • Další důvod, proč se doporučuje držet část svého portfolia na burzách, je ten, že např. burza Binance.com umožňuje tzv. stakování. To znamená, že dostáváte cca 2-10% odměnu za držení dané kryptoměny. Burzy Bitstamp.net nebo Bittrex.com apod zase umoňují zadávat prodejní příkazy za vyšší částky, např. 49,99 USD, 99,99 USD za XRP (v době psaní článku se jedná o cca 250ti / 500set násobek stávající ceny), což například burza Binance zatím neumožňuje. Je dobré si nastavit tyto nákupní/prodejní příkazy – Limit buy / sell order – návod najdete na youtube – na část svého portfólia z toho důvodu, že v případě velkého zájmu široké veřejnosti během tzv. “bull ranu”, kdy jde cena parabolicky nahoru, může dojít k přetížení burzy, takže se na ní ani nepřihlásíte.
 • Jak vybrat peníze z burzy: Ně všechny burzy podporují převod kryptoměn na fiat (EUR, USD apod) a ty, které to podporují, mohou odeslání většího množství fiat na váš bankovní účet podmínit nákupní historií – že jste nakoupili kryptoměny právě na jejich burze a ne jinde, a proto je dobré na to myslet dopředu a budovat si nákupní historii na těch burzách, odkud je možné poslat peníze na váš bankovní účet. Za tímto účelem doporučujeme burzu Bitstamp.net, kde můžete na svém účtu vyplnit vaše číslo bankovního účtu a další údaje vaší banky a dále zakliknout, že v budoucnu plánujete z burzy vybrat peníze.
 • V okamžiku, kdy vám přijde větší množství fiat (EUR, USD apod.) na váš bankovní účet (viz předchozí bod), se může stát, že se vás banka v rámci boje proti praní špinavých peněz bude ptát na původ peněz (protože kryptoměny jsou často spojovány s praním špinavých peněz), za které jste si kryptoměny pořídili, což může být problém, pokud jste kryptoměnu nakoupili před x lety a na zdroj peněz jste již zapoměli. Je proto dobré si vést záznamy – stahovat a archivovat výpisy o nákupech kryptoměny z burzy a dále archivovat zdroj příjmů, za které jste kryptoměnu pořídilii, např. smlouvu o prodeji XY apod.
 • Přijmy z kryptoměn samozřejmě podléhají zdanění. V případě kryptoměn se jedná o movitou nehmotnou věc se sazbou 15%.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *