Chris Larsen: Interledger protokol umí přesouvat jakýkoliv typ hodnoty: dolar, bitcoin, xrp, zlato, cokoliv

Posted on

Interledger protokol

Intelredger protokol dokáže propojovat všechny sítě, jak klasických fiat měn (USD, EUR apod), tak blockchainové sítě. Problematiku Interledger protokolu vysvětluje Chris Larsen, jeden ze zakladatelů společnosti Ripple, jež vyvíjí řešení pro využití kryptoměny XRP v rámci mezinárodních plateb.

Překlad přednášky ve videu níže (19:41-21:05):

Chris Larsen: “Velkým problémem v platbách je, že jednotlivé sítě nespolupracují. Přesouvat hodnoty mezi sítěmi nebo zeměmi je opravdu těžké a týká se to i blockchainů. Blockchainy samozřejmě ten problém vyřešit nedovedou, protože samy blockchainy jsou vlastně sítě. Jako takové nemohou být “síť tvořená sítěmi” (internet). Ten problém vlastně ještě zhoršují, protože teď už je jich víc. Takže máte víc sítí, které musí být schopny vzájemně spolupracovat.

Proto potřebujeme něco jako mezisíťový platební protokol, který všechny ty různorodé sítě vzájemně propojí a zvládne vícekrokové “multi-hop” směrování. K tomu bude nutné opustit například bilaterální dohody. Sázíme na to, že “interledger” protokol, tedy fungující mezi účetními knihami bude ten nejlepší z pohledu pro interoperabilitu (schopnost systému spolu spolupracovat), a to v širší míře než jen blockchainy.

Interledger protokol byste neměli, kdyby nebyl bitcoin a další blockchainy. Používá kryptografické podmínky, takže jedna síť dokáže odeslat hodnotu do jiné sítě, aniž by mezi sebou potřebovaly prostředníka.

Dřív, než se může přesunout nějaká hodnota, musejí být splněny kryptografické podmínky. Transakce je vypořádána okamžitě, protokol je použitelný v jakékoliv účetní knize. Je použitelný v účetní knize HSBS, v knihách amerických bank, pro bitcoin, v distribuovaných knihách (DLT), prostě kdekoli.

Umí přesouvat jakýkoliv typ hodnoty: dolar, bitcoin, ether, xrp, zlato, cokoliv. Převádět půjde úplně jakákoliv hodnota.”

Více o Interledger protokolu se dočtete v samostatném článku.

Související články

Brad Garlinghouse: Internet of Value – Internet pro přenos hodnoty
Interledger protokol: Větší podíl pro všechny
Stefan Thomas: XRP + Interledger dokáží zpracovat biliony transakcí za sekundu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *