Proč Ripple podporuje PayID

Posted on

Zdroj: Ripple, Ethan Beard, červen 2020

Platby by měly být snazší

Dnes můžeme z telefonu, notebooku nebo dokonce přes hlasovou službu Alexa okamžitě posílat fotky, zprávy nebo videa miliardám lidí a firem po celém světě. Jednoduché a rychlé platby ale dosud možné nejsou. Proč je ve světě, který je trvale online a kde každý nosí v kapse počítač, snazší poslat obrázek pětidolarovky než poslat skutečných pět dolarů?

Na rozdíl od e-mailů a SMS, pro které existuje jedna celosvětová síť, tvoří platební infrastrukturu stovky izolovaných sítí, které spolu vzájemně nemluví. Představte si, jak omezené by byly SMS, kdybyste zprávu nemohli poslat žádnému jinému mobilnímu operátorovi. Textových zpráv bychom posílali mnohem méně a s přáteli a rodinou bychom nebyli v tak častém kontaktu.

Kdyby zasílání plateb bylo tak snadné jako poslat e-mail nebo SMS, všichni bychom rychle a snadno posílali po celém světě víc plateb.

David Schwartz, technologický ředitel Ripple: “Uvědomili jsme si, že se snažíme vybudovat Twitter, aniž bychom měli internet. A proto jsme vytvořili PayID.org.”

Platební síť zítřka bude otevřená

V blízké budoucnosti umožní jediná globální platební síť komukoliv okamžitě a snadno zaplatit jakékoliv osobě či organizaci. Každý bude moci kdekoliv na světě výkonu této sítě využít mnohokrát denně a posílat velké či drobné platby. Platby už nebudou probíhat přes fragmentované sítě za pomocí různých firemních standardů a na komplikovaná čísla účtů. Místo toho budou využívat sjednocenou síť, do které budou napojeny všechny platební společnosti — síť pro firmy a spotřebitele dneška.

K dosažení této vize se společnost Ripple připojila k více než 40 světovým firmám a neziskovým organizacím a stala se členem nově vytvořené Koalice pro otevřené platby (Open Payments Coalition), která zavádí PayID, univerzální identifikátor plateb. PayID je zdarma a jedná se o otevřený standard umožňující komunikaci a spolupráci mezi platebními sítěmi. 

PayID umožňuje organický růst tam, kde žádná jednotlivá společnost nedokáže stanovit pravidla pro členství nebo záležitosti řídit. Toto řešení je vybudováno na lidech, proto nahrazuje složitá čísla účtů jednoduchými a srozumitelnými jmény, která se nejen snadno pamatují, ale i píší. PayID funguje napříč všemi platebními sítěmi a měnami — ať už jde o fiat nebo měny digitální.

PayID dává síti RippleNet ještě více síly

Otevřená platební síť sjednocující všechny po celém světě je cenným přínosem pro každého účastníka. Otevřená síť postavená na otevřených standardech umožňuje inovaci a růst —podobně jako při nástupu internetu a mobilních telefonů. PayID je jedním z důležitých kroků na cestě ke globálním platbám. 

Globální platební síť společnosti Ripple s názvem RippleNet má integrované PayID, aby do mezinárodních plateb vnesla ještě širší interoperabilitu. Poslání i úsilí koalice jde ruku v ruce se základní vizí společnosti Ripple: umožnit světu přenášet hodnoty stejně, jako dnes přenáší informace. Jde o koncepci, kterou nazýváme „internet hodnot“ (Internet of Values = IoV). 

Síť RippleNet a její služba „likvidita na vyžádání“ (On-Demand Liquidity = ODL) dává finančním institucím možnost okamžitě, spolehlivě a nákladově efektivně zasílat globální platby: využitím technologie blockchainu (na vyšší úrovni) a využitím digitálního aktiva XRP. Když to shrneme, inovační řešení společnosti Ripple v kombinaci s úsilím koalice pro otevřené platby přetváří způsob provádění globálních plateb všude a pro všechny.

Dosažením stavu, v němž se budou peníze přenášet stejně snadno jako informace, posouvá PayID kupředu digitální platby, všem zjednodušuje globální platby a svět přivádí o krok blíž k nástupu internetu hodnot. Společnost Ripple je hrdá na své členství v koalici „tahounů“ oboru, kteří se snaží zavést tento tolik potřebný otevřený standard pro interoperabilitu, aby se IoV mohl stát realitou. 

Chcete-li se o PayID dozvědět víc, navštivte www.payid.org. Zajímalo by vás využití PayID ve vaší aplikaci? Zaregistrujte se na virtuální konferenci pro vývojáře PayID, která proběhne 25. června (konec překladu článku společnosti Ripple).

Konference PayID (AJ)

Po spuštění PayID proběhla videokonference, kde promluvili zakladatelé a členové Koalice pro otevřené platby (Open Payments Coalition): Koalice pro otevřené platby (Open Payments Coalition):

Warren Paul Anderson (Developer Relations at Xpring) – Brad Garlinghouse (Ripple CEO) – Ethan Beard (SVP Xpring) – David Schwartz (Ripple CTO) – Michael Zochowski (PM at Xpring) – Joe Huston (GiveDirectly) – Alejandra Villalobos (Care) – Peter Chasse (The Water Project) – Alex Wilson (The Giving Block) – Adam Traidman (CEO of BRD) – Adam Zadikoff (BRD) – Sergio Mello (Tangem) – Sean Rolland (BitPay) – Neil Hartner (Xpring) – Alpen Sheth (Mercy Corps) – Reza Bashash (Coinfield) – Garrett Greenwood (Coinfield) – Kevin Chou (CEO of Rally) – Josh Williams (CEO of Forte) – Chris Jimison (Head of Engineering, Forte) – Aanchal Malhotra (Engineer at Xpring) – Ian Simpson (Engineer at Xpring) – Mayur Bhandary (Engineer at Xpring) – Javier Romero (Engineer at Xpring) – Keefer Taylor (Engineer at Xpring) – Amie Corso (Engineer at Xpring) – Ben Milne (CEO of Dwolla) – Marisa McKnight (Liquid)

Unstoppable Domains a PayID: Jak je možné vytvořit PayID

PayID je možné vytvořit u jednotlivých členů Koalice pro otevřené platby (Open Payments Coalition). Pro vytvoření PayID zadejte do vyhledávače “How to set up PayID“, vyberte si konkrétního poskytovatele služby a ten vás navede, jak založit PayID.

Z různých poskytovatelů doporučujeme Unstoppable Domains, kde je možné zaregistorvat vaši doménu “vasedomena.crypto“. Výhodou těchto domén je, že jsou na blockchainu a vlastníte je napořád. To znamená, že si doménu pouze nepronajímáte za roční poplatek, jako je tomu u klasických domén, ale za cenu cca 40 USD si můžete koupit doménu na blockchainu, která vám bude skutečně patřit a to napořád. Tuto doménu pak můžete propojit s PayID, např. vasejmeno$crypto. Adresa PayID totiž vypadá jako email, ale místo znaku @ se používá dolarový znak $. S PayID pak můžete spojit adresy vašich různých kryptoměnových peněženek či bankovních účtů.

Založit doménu pomocí Unstoppable Domains.

Více ve videu níže.

Infografika k PayID od Stedas.hr

Zdroj: Stedas.hr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *