SPEKULACE: Je cena 100+ USD za XRP reálná?

Posted on

David Schwartz, technologický ředitel Ripple, předpověděl, že cena 120 USD za XRP není nemožná.

V době psaní tohoto článku se cena XRP pohybuje kolem 0,18 USD a my se podíváme na to, proč někteří analytici předpovídají budoucí cenu XRP 100+ USD. U takového článku nesmi chybět prohlášení, že žádné informace v tomto článku a blogu XRPblog.CZ nejsou investiční radou, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko a provozovatel XRPblog.cz nenese vinou za vaše případné ztráty. Nyní se podivejme na fundamentální a technickou analýzu.

  1. Fundamentální analýza XRP
  2. Technologická analýta XRP

1. Fundamentální analýza XRP

V rámci fundamentální analýzi by neměla chabět informace, že XRP nemá v současné době konkurenci v oblasti plateb, protože se jedná o nejrychlejší, nejlevnější, nejvíce škálovatelnou, bezpečnou a ekologickou krytoměnou. Více informací na toto téma naleznete v samostatném článku “Kryptoměna XRP, bitcoin na steroidech.

Dále vám přinášáme překlad komentáře jednoho z uznávaných analytiků v rámci XRP komunity, Kevina Cage: “Moje předchozí videa mluví konkrétně o Finastra (partner Ripplu, jež spolupracuje s 9000 bankami), jednom z předních poskytovatelů FinTech technologie na světě a jeho partnerství s novou platformou Global Pay Plus. Ta se dá přímo provázat s platebními platformami RTP (Real-time Transport Protocol) pracujícími v reálném čase, u nichž vidíme, jak globálně propagují domácí využití a rychlejší platby. Dá se provázat se vším, konkrétně s DTCC (Depository Trust and Clearing Company), s původními členy rady společnosti Ripple. Můžeme mluvit o objemu transakcí, o tom, že instituce CLS už dělá 50% světových vypořádání na mezinárodním směnném trhu. To představuje vypořádání v bilionech dolarů denně. Uvědomujete si, že kdyby XRP získalo jen 1%, ale vypadá to, že podle toho, co jsem viděl v posledních třech letech, získá mnohem víc.”

Kolik XRP je skutečně v oběhu?

Kevin Cage dále usuzuje: “Dobře, tak abychom se do toho dali, máme se bavit o účetní knize XRP Ledger. Toto je statistika Richlist (viz obrázek v rámci videa na youtube níže). Chcete-li ji najít, stačí napsat do vyhledávače „XRP Richlist“ a měla by to být první stránka, která se objeví. Tady vidíme, kolik XRP vlastní 100 největších hráčů na trhu. To znamená, že 35,7 miliard XRP už vlastní nebo mají v držení různé peněženky. Předpokládám, že s většinou těchto účtů neobchodují silní hráči schopní manipulace, tzv. „whales“. Takoví se najdou v každém ekosystému a k manipulacím dochází, ať se jedná o trh s kovy nebo o burzu cenných papírů. Co chci ale zdůraznit je, že ten objem, nějakých 50 miliard XRP je uzamčeno v úschově escrow, nedá se s nimi nic dělat, nejsou v oběhu. Proto vidíme, že 100 největších účtů má v držení 35,7 miliard. Když se podíváme na kapitalizaci trhu kryptoměn, vidíme, že v oběhu je 44 miliard XRP. Pokud tuto částku vezmete – přesné číslo je 44 miliard, 73 milionů – a z ní odečtete částku 35,7 miliard vlastněnou těmi největšími hráči, zůstane vám celkový zbytek 8,3 miliard XRP. A tolik zůstává ve skutečném oběhu. Vidíte, jak jsme se k tomu číslu dostali? Existují i další odhady a výpočty dalších profesionálů, které v zásadě říkají, že skutečné množství XRP v oběhu bude někde mezi 2 a 5 miliardami. Uvědomujete si ten násobící efekt, který by to mělo?” 

Násobící efekt

“Co se stane: sníží se tím dostupné množství a vznikne nedostatek. Pro uspokojení poptávky jsou na trhu k dispozici jen 8,2 miliardy – podle hodnocení kapitalizace trhu na základě těchto metrik. Existují různé metody, ale tato je v současnosti tím nejběžnějším pohledem na věc. Uvědomujete si, co by se mohlo stát? David Schwartz řekl, že pro mezinárodní platby je reálných 120 dolarů za jedno XRP. No, to bylo při objemu, který odhaduji na 50 nebo 100 miliard XRP v oběhu. Co se stane, když se toto číslo sníží? A k tomu řekl: „Ano, pak můžete počítat s násobícím efektem.“ Uvědomujete si to snížení dostupnosti? Dobře, bude-li v oběhu pouze 5 miliard, pak 100 děleno pěti má efekt dvacetinásobku. Vidíte, jak se dostáváme k velmi příznivých číslům? Už těch samotných 120 dolarů od Davida Schwartze, ředitele útvaru technologií a jednoho z hlavních architektů účetní knihy XRP, který odhadoval, objem skutečně vypořádaných transakcí po regulacích, kdy všechno skutečně běží a funguje na účetní knize XRP, to se týká mezinárodních plateb. Samozřejmě jde o jednu z hlavních oblastí na kterou se oni zaměřují.”

Další způsoby využítí XRP

Předchozí odhady se týkaly pouze mezinárodních plateb, nicméně existují i další příklady využití pro XRP, které povedou ke zvyšování poptávky po XRP a tím i jeho ceny:

  • “mikroplatby, o nichž (David Schwartz) řekl, že by mohly být z pohledu platebních toků větší, než mezinárodní platby;
  • záruky za aktiva – XRP jako kolaterál;
  • tokenizace aktiv v samotné účetní knize XRP Ledger a vydávání dluhopisů IOUs;
  • trh s deriváty, který představuje objemy vysoko překračující 500 bilionů a sahající možná až k jednomu trilionu;
  • trh s cennými papíry, což je další trh v řádu bilionů dolarů, do něhož Ripple, Coinbase a další skupiny investovaly kvůli zajištění a vydávání cenných papírů;
  • budování burz cenných papírů na bázi této účetní knihy XRP Ledger.
  • decentralizované finance spojené s akvizicí firmy Logos.” 

“Vidíte, jak daleko to až může jít? Takže pokud mi řeknete, že XRP nikdy nepřekročí dolar, pro sebe se tomu směju. Na takové komentáře na YouTube nebudu odpovídat (konec překladu videa níže).”

Brad Garlinghouse, generální ředitel Ripple, řekl, že “hodnota většiny kryptoměn půjde na nulu a dlouhodobá hodnota daného aktiva bude dána mírou jeho využití “

Společnost Ripple vybudovala RippleNet, síť 350 bank a platebních společností (každý týden přibydou 2 noví partneři), z nichž některé z nich mají pod sebou tisíce dalších subjektů, např. Finastra má pod sebou 9000 bank a Temenos 3000 bank. Neříkáme, že všechny tyto banky v současnosti používají XRP, nicméně je jen otázkou času, než se tak staně, protože XRP sětří bankám až 70% nákladů na mezinárodní platby. Firma Ripple však není jediná, kdo vyvíjí řešení pro využití XRP viz další kapitola XRP ekosystém.

XRP ekosystém

XRP ekosystém představuje společnosti, které vyvíjejí různá řešení pro využití XRP, jak o tom hovořil Kevin Cage výše. Odkazujeme zde na stránky Stedas.hr a XRParcade.com.

Firmy, které využívají nebo testují XRP na webu Stedas.hr.
Firmy, které využívají XRP na webu XRParcade.com.

3. Technicka analýza XRP

Předchozí odhady se týkaly především fundamentální analýzy a nyní se podívejme na technickou analýzu od předních analytiků v rámci XRP komunity:

Blockchain Backer

D.I.Y. Investing

Rob Art

Fraktální podobnost

Pokud by se naplnil vývoj ceny XRP podle fraktálu z předešlých let, vyšplhala by se cena XRP v dalších letech na 80-120 USD.

4) Psychologie tržních cyklů

Předtím než se rozhodnete investovat do kryptoměn, měli byste nejdříve zjistit, v jaké fázi tržního cyklu se nacházíte, protože nemá smysl investovat v době, kdy jde cena parabolicky nahoru – na níže uvedeném grafu jde o fázi “Belief-Thrill-Euphoria”. Naopak se doporučuje investovat v době, kdy je cena dole – fáze “Depression-Disbelief” – a na tuto fázi cyklu můžete čekat klidně dva tři roky. Rozhodně se vyplatí počkat než nakoupit kryptoměnu za nejvyšší cenu a pak dva roky sledovat, jak jde cena o 90 a více procent dolu. V době psaní tohoto článku se nacházíme ve fázi “Depression-Disbelief”, tedy době vhodné pro investice.

Související články

Kryptoměna XRP, bitcoin na steroidech
27 bilionů důvodů proč banky budou používat XRP
Interledger protokol, větší podíl pro všechny

Prameny:
1) Hodovův blog o XRP: https://xrphodor.wordpress.com/2017/10/29/crystal-ball-xrp-price-speculation/
2) https://ripple.com/insights/ripple-to-bring-blockchain-technology-to-finastras-banking-customers/
3) https://www.express.co.uk/finance/city/918646/cryptocurrency-news-bitcoin-price-ripple-rxp-value-crash-zero
4) https://www.stedas.hr/infographic-companies-using-ripple-xrp.html
5) https://www.xrparcade.com/xrpecosystem/
6) https://www.xtb.com/cz/xtb-akademie/co-je-fundamentalni-analyza

POZOR: Žádné informace na blogu XRPblog.cz nejsou investiční radou. Před každou investicí proveďte vlastní analýzu. Vždy obchodujete jen na své vlastní riziko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *