Rozdíl mezi XRP Ledger a RippleNet

Posted on

Přiliš mnoho autorů píšících na téma kryptoměn zaměňuje decentralizovanou síť XRP Ledger se sítí RippleNet vyvinutou společností Ripple, což pak staví kryptoměnu XRP do špatného světla coby “komerčního a centralizovaného projektu firmy Ripple”.

Důvodem této záměny je pravděpodbně skutečnost, že v minulosti se decentralizovaná síť XRP Ledger jmenovala Ripple (protože kryptoměna XRP se dokáže “vlnkovat” – anglicky “ripple” – přes klasické fiat měny u mezinárodních plateb) a společnost Ripple, jež vyvíjela řešení pro využítí kryptoměny XTP, se jmenovala Ripple Labs. Později byly názvy a loga změněna, aby bylo možné lépe odlišit technologii decentralizované kryptoměny od komerční firmy.

Dalším důvodem, proč jsou obě tyto sítě často zaměnoňovány, je fakt, že obě využívají kryptoměnu XRP. V případě sítě XRP Ledger se jedná o její nativní kryptoměnu a v případě RippleNet jde o jednu z možností, jak dále snížit náklady u mezinárodních plateb.

Je však důležité rozlišovat mezi decentralizovanou sítí XRP Ledger a sítí RippleNet, komerčním produktem Ripplu, z následujících důvodů.

“Permissionless” vs “permissioned”

1) XRP Ledger je decentralizovaná síť s veřejně dostupným kódem, tzv. open source, a nativní kryptoměnou XRP. Každý si může stáhnout software a provozovat nod, validátor pro kontrolu a evidování transakcí (společnost Ripple provozuje pouze cca 4% validátorů). To znamená, že je jedná o tzv. “permissionless” síť, tedy síť bez nutnosti povolení od nějaké centrální autority. XRP Ledger byl vytvořen před vznikem společnosti Ripple a bude pokračovat, i kdyby společnost Ripple zanikla. Kdokoli může vyvíjet řešení na XRP Ledgeru a firma Ripple, byť je největší takovou společností, není jedinou. Mezi další společnosti patří např. Coil (monetizace digitálního obsahu na internetu), Forte (herní průmysl), Securitize (tokenizace cenných papírů), Sologenic (tokenizace 40.000 akcí, komodit, ETFs na XRP Ledgeru), PolySign (správa digitálních aktiv), Codius (chytré kontrakty) atd.

Webové stránky XRP Ledger: XRPL.ORG

XRP Ledger je decentralizovaná síť a každý může provozovat nod, validátor na kontrolu transakcí.

2) RippleNet je uzavřená centralizovaná síť, kde se banky a platební společnosti řídí podmínkami nastavené společností Ripple, která ji vytvořila, a platí poplatek za její užívání. Jedná se tedy o síť vyžadující schválení centrální autority neboli “permissioned”. Tyto uzavřené systémy jsou vhodné pro banky a korporace, protože jim nikdo “nevidí do karet” a zároveň mohou těžit z výhod, jež skýta technologie blockchainu. Účastnící sítě Ripplenet mohou pro mezinárodní převody mezi klasickými fiat měnami využívat tzv. xCurrent, který využívá tzv. Interledger protokol a šetří cca 30-40″ nákladů, nebo mohou použít tzv. xRapid, jež využívá XRP Ledger + XRP, a ušetřit 40-70% nákladů. Pokud firma Ripple skončí, skončí i RippleNet a nikdo kromě společnosti Ripple nemůže tuto síť vyvíjet.

Webové stránky Ripple – RippleNet: Ripple.com/ripplenet

XRP šetří bankám a platebním společnostem 40-70% převodních nákladů u mazinárodní platby v rámci sítě RippleNet.
Součástí sítě RippleNet je cca 350 bank a platebních společností.

RippleNet Map

Související článek: Rozdíl mezi Ripple a XRP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *