Boříme mýty: XRP není kryptoměnou

Posted on

Abychom se mohli vůbec pustit do debaty o tom, zda je XRP skutečnou kryptoměnou, musíme kryptoměnu nejprve definovat:

Nezávisle na centrální bance fungující digitální měna, ve které se používají k regulaci tvorby měnových jednotek a k ověřování převodů prostředků kryptovací techniky. 

– Oxford Dictionary

Jakákoli měna, která existuje pouze digitálně, která obvykle nemá centrální vydávající nebo regulační orgán, ale místo toho používá k zaznamenávání transakcí a k řízení emise nových jednotek decentralizovaný systém, a která se při ochraně před paděláním a podvodnými transakcemi spoléhá na kryptografii. 

– slovník Merriam–Webster

Kryptoměna je digitální aktivum vytvořené tak, aby fungovalo jako prostředek směny využívající k zajištění finančních transakcí, řízení tvorby dalších jednotek a ověřování převodu aktiv silnou kryptografii. Na rozdíl od centralizovaných systémů digitálních měn a centrálního bankovnictví používají kryptoměny decentralizované řízení. 

– Wikipedia

Uvedené definice můžeme shrnout takto:

  1. Šifrovací techniky (kryptografie) pro ověřování transakcí
  2. Decentralizovaný systém
  3. Žádný centrální vydávající nebo regulační orgán

Pro XRP to všechno platí.

Kořenem této časté mylné představy je pravděpodobně to, že zatímco jiné blockchainy používají k ověření transakcí a zajištění decentralizace sítě Proof–of–Work (PoW = prokázání hodnoty vynaloženou prací) nebo Proof–of–Stake (PoS = hlasování o prokázání vlastnictví) prostřednictvím „těžby“ a odměn za odblokování nových bloků, účetní kniha XRP pracuje s mechanismem konsensu, kde pro účastníky neexistují žádné odměny.

Decentralizované XRP a centralizovaný bitcoin a ethereum

Například bitcoin byl decentralizovaný na začátku, ale finanční odměny za potvrzování transakcí způsobují, že technologie proof-of-work principiálně motivuje těžaře sdružovat do poolů, tvořit tzv. těžařské farmy a stěhovat se do míst s nejlevnější elektřinou – do totalitně ovládané Činy, která by mohla kdykoliv převzít kontrolu nad těžařskými farmami a provést 51% útok (změnit historii transakcí). To se u kryptoměny XRP stát nemůže, protože XRP ledger používá na ověření transakcí konsensus, který jednak 51% útok vylučuje a za druhé validátoři nejsou finančně odměňováni, a proto se nestěhují na jedno místo. Zatímco bitcoin se postupem času stále více centralizuje, XRP ledger je s přibývajícími uzly / validátory více a více decentralizován. Společnost Ripple provozuje pouze cca 4% validátorů na ověřování transakcí na síti XRP ledger, zatímco 4 minig pooly ovládají 58 % sítě bitcoinu a 80% těžarů je v Číně (podobně je to s Ethereem).

Související

Článek “Ze své podstaty decentralizovaný XRP Ledger

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *