Ze své podstaty decentralizovaný XRP Ledger

Posted on

Zdroj: Ripple, autor: David Schwartz, technologický ředitel společnosti Ripple a spolutvůrce XRP Ledgeru

Téma decentralizace je v blockchainu je divoce rozvětvené, nepochopené a upřímně řečeno, stále se vyvíjí.

Bitcoiny a ethereum jsou v současné době považovány za zlatý standard decentralizace – což znamená, že jsou navrženy tak, aby žádná jednotlivá nebo menšinová skupina nemohla diktovat pravidla nebo přepisovat historii transakcí (silná stránka blockchainu!). Vzhledem k tomu, že jsou tyto blockchainy považovány za decentralizované, pak už na základě svého designu je decentralizovaný i XRP Ledger – a asi i víc než bitcoiny a ethereum.

K pochopení, zda je síť skutečně decentralizovaná, je třeba nejprve pochopit její základní konstrukci.

Proof-of-work (bitcoin a ethereum) a konsensus (XRP Ledger)

Bitcoin i Ethereum používají algoritmy „proof of work“, tedy něco jako potvrzování prací. Tento systém odměňuje jednotlivce, známé jako „těžaře“, za ověřování transakcí tím, že jim za práci platí určitý poplatek. To bylo pro decentralizovaný systém skvělé výchozím bodem, protože motivovalo úplné cizince, aby přispívali k většímu prospěchu sítě a tím i jejímu dalšímu rozvoji. Jak ale čas ubíhal, začala se projevovat i jasná omezení. Blockchainy používající „proof-of-work“ mohou podléhat centralizovanému řízení, v němž má významnou kontrolu nad systémem jen několik těžařů.

XRP Ledger používá konsensuální protokol, který se spoléhá na to, že transakce bude zaznamenávat a ověřoval většina validátorů, aniž by kteroukoliv stranu motivovala (to je jeden z hlavních důvodů, proč jsem před více než šesti lety začal na XRP Ledgeru pracovat). Validátoři se od těžařů liší, protože za objednání nebo ověření transakce nejsou placeni. V současné době působí tito validátoři po celém světě a řídí je celá řada jednotlivců, institucí, burz a dalších.

Jednoduše řečeno, síť XRP Ledger je založena na inherentně decentralizovaném, demokratickém a konsensuálním mechanismu, nad nímž nemůže získat moc žádná strana.

Pojďme hlouběji a podívejme se na dopady, které mají základní protokoly na decentralizaci a užitečnost digitálních aktiv.

Náklady na transakci

Těžaři měn bitcoin a ethereum ve své podstatě chtějí, aby byly náklady na transakce v účetní knize vysoké, protože se tak zvyšuje odměna, kterou dostávají. Takové chování zvyšuje náklady na každou transakci a způsobuje, že je digitální aktivum méně atraktivní pro použití v reálném světě, jako jsou platby.

To nebylo v prvních dnech bitcoinu tak patrné, protože transakční poplatky byly kvůli odměně za bloky nízké. Jestliže bude ale odměna za bloky klesat, zájmy těžařů a ostatních uživatelů se budou pravděpodobně čím dál víc lišit. Uživatelé nemohou ignorovat touhy těžařů, protože blockchain založený na „proof-of-work“, který nedokáže motivovat dostatek těžby, nemůže zůstat bezpečný.

XRP Ledger podporuje opačné chování. Ti, kdo používají XRP a síť XRP Ledger, jsou schopni se rozvíjet dál bez těžby, což šetří značný výpočetní výkon i čas. Součástí konsensuálního protokolu je navíc vestavěný systém nazývaný eskalace poplatků, který pomáhá poplatky celkově regulovat. To pro XRP znamená ve srovnání s jinými digitálními aktivy nižší náklady a rychlejší transakční časy – atributy, díky nimž je nejužitečnějším aktivem pro vypořádání transakcí.

Koncentrace moci

U bitcoinu a etherea stačilo k narušení systému spolčení překvapivě malého množství těžařů.

K dnešnímu dni ovládají čtyři těžařské skupiny 58 procent bitcoinové sítě a 57 procent denní kapacity etherea představují tři těžaři. Navíc 80 procent těžby na bitcoinových blockchainech je centralizovaných v Číně, a to navzdory zákazu digitálních aktiv v této zemi. To je vystavuje většímu nebezpečí, že budou zmanipulovány jedinou suverénní vládou. (Pozn. překladatele: těžaři bitcoinu se stěhují do míst s nejlevnější elekřinou, do totalitně ovládané Číny).

(Pozn. překladatele: Halving, který proběhl v květnu 2020, snížil odměnu za vytěžení jednoho bloku z 12.5 BTC na 6.25 BTC a vyřadil ze hry těžaře, kteří za těchto podmínek již dále nejsou schopni pokračovat v těžbě BTC. Jejich náklady se nezměnily, ale odměna za vytěžení bloků ano. Díky tomu takzvaný “Nakamoto koeficient” klesl na hodnotu 2 (tento koeficient vyjadřuje počet entit, které by mohly provést tzv. 51% útok na Bitcoin, tj. změnit historii transakcí). V současnosti totiž pouze dvě společnosti – F2Pool a dva pooly ovládané Bitmainem (Btc.com a AntPool) – ovládají 62% celkového hashrate, to znamená, že tyto dvě entity by mohly být schopné provést 51% útok na bitcoin. Další hrozba přichází ze strany totalitní čínské vlády, která by mohla kdykoli převzít kontrolu nad těmito společnostmi.)

Někteří odborníci dokonce uvádějí, že v nejhorším případě by to těžaři bitcoinových a etereových blockchainů mohli využít ke svému prospěchu – spiknout se a přepsat historii blockchainu pomocí 51% útoku, jehož výsledkem by bylo zpětné odvolání validace ověřených transakcí a umožnění podvodů.

Centralizace bitcoinu BTC
Centralizace bitcoinu a etherea vs. decentralizace XRP.

Naproti tomu síť XRP Ledger vyžaduje, aby před přijetím změny změnu podporovalo 80 procent validátorů po celé síti, a to po dobu dvou týdnů. Z přibližně 150 validátorů dnes společnost Ripple řídí pouhých 10. Na rozdíl od bitcoinu a etherea, kde mohl mít jeden těžař 51 procent hašovací síly, má každý validátor Ripple na podporu směny nebo objednání transakce pouze jeden hlas.

Těm, kdo podporují navrhovanou změnu, tato dvoutýdenní čekací doba navíc poskytuje čas na aktualizaci svého softwaru. Pokud 80 procent uživatelů, burz a dalších účastníků změnu navrženou validátory nepřijme, ke změně nedojde.

Zatímco bitcoiny a ethereum se časem stále více centralizují, síť XRP Ledger se decentralizuje.

Centralizace bitcoinu BTC a decentralizace XRP
Postupem času se bitcoin a ethereum stále více centralizují (v Číně) zatímco síť XRP Ledger se decentralizuje.

XRP Ledger je decentralizovaný ze své podstaty

Uživatelé sítě XRP Ledger vybírají jedinečný seznam uzlů (UNL) neboli seznam validátorů, kterým daný uživatel při třídění transakcí důvěřuje. Uživatelé si mohou pro svůj vlastní seznam UNL vybrat konkrétní ověřovatele nebo se mohou spolehnout na doporučené seznamy UNL sestavené jinými stranami. Síť obsahuje řadu doporučených seznamů UNL, včetně jednoho, který doporučuje společnost Ripple. Uživatelé si mohou vybrat, kterýkoliv z nich nebo si vytvořit svůj vlastní.

Síť XRP Ledger je a vždy byla ze své podstaty decentralizovaná, protože uživatelé mají stále svobodu měnit své seznamy UNL a tím i ověřovatele, kterým důvěřují. Kdyby například nějaká strana ovládající velký počet validátorů, zneužila svou sílu a navrhla změny, které by sloužily pouze jejím vlastním zájmům, stačí, aby uživatelé operačních uzlů jednoduše odstranili validátory dané strany ze svých UNL a spolehli se na jiné validátory, kteří budou lépe zastupovat jejich zájmy.

Každý uživatel je konečnou autoritou kódu, který běží na jeho serveru, a tedy i pravidel, podle kterých pracuje. Pokud kód serveru nepodporuje konkrétní sadu pravidel, pak tento server nemůže nikdy podle těchto pravidel běžet. To znamená, že validátoři se nemohou spiknout, aby povolili změnu síťových pravidel, která by neměla širokou podporu uživatelů.

Nicméně pro zvýšení odolnosti a diverzity sítě je více než polovina validátorů v seznamu UNL doporučeném společností Ripple provozována lidmi nebo skupinami mimo společnost a Ripple dál přidává do seznamu další nezávislé validátory. To dále ukazuje, že validátoři ze společnosti Ripple nemají nad účetní knihou XRP uplatnitelnou moc.

Závěrem lze říci, že síť XRP Ledger je v mnoha ohledech více transakční, funkční a decentralizovaný než bitcoiny nebo etereum, což se bude v budoucnu projevovat stále silněji.

O autorovi: David Schwartz je CTO, technologický ředitel společnosti Ripple. Dříve působil jako hlavní kryptograf společnosti a původní architekt XRP Ledgeru. Pracuje v oblasti digitálních aktiv a blockchainu již více než deset let, svou kariéru začínal zaměřením na technologii stojící za bitcoiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *