Kryptoměna XRP, bitcoin na steroidech

Posted on

Kryptoměna XRP bude nepochybně hrát velkou roli v budoucím světě financí. Čína a USA vydávají své národní digitální měny a další státy je budou následovat. XRP je momentálně jedinou decentralizovanou kryptoměnou, která dokáže přemostit národní měny a zajistit likviditu u přeshraničních převodů.

Když se podíváme do historie, tak vidíme jasný trend: na začátku vždy přišla nějaká přelomová technologie a její prototyp byl později nahrazen technologicky vyspělejšími produkty. Ať už se jednalo o pager coby předchůdce mobilních telefonů nebo první internetový prohlížeč, jehož jméno si dnes už nikdo nepamatuje.

Podobné je to na poli kryto měn. Bitcoin je nejstarší kryptoměna, a přestože je skvělá jako výchozí bod, technologie už od svých experimentálních počátků ušla dlouhou cestu. Po mnohaletém sledování zápasů bitcoinu se svými omezeními vznikl tým vývojářů a podnikatelů, aby vytvořil novou síť, která těmito dětskými nemocemi už nebude trpět. Tak se zrodila kryptoměna XRP.

Dnešní debaty kolem kryptoměn jsou v rámci kryptoměnové sociální bubliny poměrně složité a technicistní. Většině lidem však bude jedno, jak se daná kryptoměna jmenuje nebo jestli běží na technologii proof-of-work či konsensu (stejně jako lidé nedokáží vyjmenovat bezpečnostní prvky bankovek, které mají v peněžence). To, co bude lidi především zajímat, je to, jestli platba proběhne rychle, hladce a za co možná nejměnší poplatek. Pravdepodobně ani nebudou vědět, jakou kryptoměnu používají, protože si stáhnou do mobilního telefonu tu apku, která takové služby poskytuje. Jediná kryptoměna, která v současnosti disponuje zmíněnými vlastnostmi – je rychlá, levná na poplatky, dotatečně likvidní, škálovatelná (nezadrhne se při globální adopci) apod – je XRP.

Michael Arrington: “Poslali jsme naší společnosti XRP v hodnotě 50 miliónů dolarů za 2 sekundy a stálo to 30 centů. Neexistuje žádný způsob, jak něčeho takového dosáhnout pomocí fiat měn nebo bitcoinu.”

XRP nemá na poli plateb konkurenci

 • XRP umí 1000 x rychlejší platby než bitcoin. Potvrzení transakce v rámci XRP Ledgeru trvá cca 3,3 sekundy kdežto u bitcoinu cca 45 minut (když začně bitcoinovou síť používat více lidí, můžete na potvrzení transakce čekat i několik hodin nebo dokonce dní viz třetí bod).
 • XRP má 1000 x levnější transakční poplatky než bitcoin. U XRP uživatel zaplatí poplatek 0.00001 XRP, což je naprosto zanedbatelné, protože při ceně např. 5 Kč za XRP činí poplatek za transakci 0,0005 Kč, Na rozdíl od bitcoinu, kde může klient čekat na potvrzení i několik hodin a zaplatit na poplatcích v extrémním případě i stovky korun (v prosinci 2017 poplatky činily až 55 USD tedy cca 1200 Kč).
 • XRP dokáže 1500 transakcí za sekundu a pomocí platebních kanálů neomezeně
  (bitcoin umí jen 6 TPS), takže XRP se “nezadrhne” jako bitcoin v roce 2017, když byla síť tak přetížená, že lidé čekali na potvrzení transakce i několik dní.
 • XRP je jednou z nejlikvidnějších kryptoměn, to znamená, že ji lze kdykoli převést na klasické fiat měny po celém světě, což je důležitý předpoklad pro úspěšnou adopci. Pokud totiž neexistuje dostatečné množství kupujících/prodávajících dané kryptoměny na světových burzách, nelze s takovou měnou počítat coby “přemosťovacím aktivem” mezi různými měnami v rámci mezinárodních plateb.
 • XRP je bezpečná kryptoměna: Nelze provést 51% útok a změnit historii transakcí jako u bitcoinu. Neexistuje totiž těžební entita (XRP se netěží jako bitcoin), která by mohla 51% útok provést. Dalším důvodem je skutečnost, že všechny transakce jsou po svém zápisu definitivní a jednotlivé bloky nelze měnit.
 • XRP je ekologická kryptoměna: Za jeden rok spotřebuje síť XRP Ledger 0,01 TWh, zatímco bitcoin spotřebuje 68,81 TWh, což je ekvivalent spotřeby celé České republiky.
 • XRP Ledger je síť s veřejně dostupným kódem a je decentralizovaná. Tvoří ji počítače jednotlivých uživatelů a neexistuje žádný server, který by sám kontroloval jednotlivé transakce. K potvrzování transakcí slouží tzv. uzly a validátory a kdokoli se může stát uzlem, validátorem. Stačí si stáhnout příslušný software a spustit ho na svém počítači.

  Bitcoin byl decentralizovaný na začátku, ale finanční odměny pro tzv. těžaře (jež potvrzují transakce na bitcoinové síti) způsobují, že se sdružují do poolů, tvoří tzv. těžařské farmy a stěhují se do míst s nejlevnější elektřinou, do totalitně ovládané Číny, která by mohla kdykoli převzít kontrolu nad bitcoinovou sítí a provést 51% procentní útok (změnit historii transakcí). Oproti tomu validátoří potvzující transakce na XRP Ledgeru nejsou finančně odměňování, a proto se nestěhují na jedno místo. Postupem času se tak bitcoinová sít stále a více centralizuje, zatímco XRP Ledger se decentralizuje.
 • Více než 8 let vývoje a testování: I kdyby se objevila nová kryptoměna s ještě lepšími vlastnostmi než XRP, čeká jí mnoho let vývoje a testování, protože například banky jsou nejvíce konzervativní insituce a velmi nerady přechází na nové platební systémy. Banky např. testovaly XRP cca 3 roky než začaly XRP používat.
 • XRP neboří stávající systém, ale propojuje ho s krypto světěm. Jedním z důvodů, proč bitcoin nenaplnil svoji vizi stát se platidlem mezi lidmi bez využití třetí strany (bank), byl kromě technické zaostalosti také fakt, že ve jménu “krypto-anarchistické revoluce” šel proti systému. Očekával, že všichni lidé odhodí tradiční způsoby placení a přejdou na platby bitcoinem. Po více než deseti letech však téměř nikdo nepoužívá bitcoin pro každodenní platby. Většina lidí jednak netouží po krypto anarchii a za druhé by při platbách bitcoinem zaplatili na poplatcích více než za kávu samotnou. XRP Ledger byl oproti tomu navržen odlišně. Běží na něm např. nejstarší decentralizovaná burza kryptoměn, v níž je možné vydávat další digitální aktiva zastupující klasické fiat měny nebo komodity. XRP Ledger tak neboří stávající systém, ale propojuje ho s krypto světěm, což je obrovská výhoda při uvádění XRP na stávajícím trhu.
 • XRP je pravděpodobně jednou z nejpoužívanějších kryptoměn současnosti – používají ji miliony lidí po celém světě – např. migranti z Mexika, Filipín apod. posílají peníze svým rodinám domů pomocí MoneyGram (jež využívá kryptoměnu XRP) a celá řada firem vyvíjí řešení pro využití XRP:

  Ripple provozuje tzv. RippleNet, síť cca 350 bank a platebních společností jako je Moneygram, které díky XRP (xRapid) mohou ušetřit až 70% nákladů na převodních poplatcích, znají předem veškeré poplatky, mezinárodní platby netvrvají 3-5 dní (jako u Swift), ale pouze několik sekund, a žádná platba se neztratí (pomocí zastaralé technologie Swift se ztratí az 6% plateb!).
  Mezi partnery Ripplu patří i giganti jako je Finastra, která má pod sebou 9000 bank, či Temenos s
  3000 bankami. Netvrdíme, že všechny tyto banky používají XRP, nicméně je pravda, že XRP šetří bankám až 70% nákladů a protože banky jsou motivovány ziskem, je jen otázkou času, než začnou XRP používat.

  Xspring, investiční křídlo Ripple, jehož pomocí finančně podporuje desítky projektů, které staví
  inovativní řešení s použitím XRP. Ripple takto investoval 500 mil. dolarů (přes 10 miliard Kč!) do dalších vývojářských firem)
  XRPL Labs, platby přes XRP TipBot
  Forte, využítí XRP v herním průmyslu;
  Coil, monetizace digitálního obsahu pomocí XRP;
  Codius, řešení pro XRP v rámci chytrých smluv (smart kontraktů) v oblasti finančních derivátů.
  Celkově je dnes derivátový trh největší třídou aktiv na planetě;
  Polysign – správa a uchování XRP (custody služby) pro institucionální investory;
  Securitize, tokenizaci cenných prapírů;
  Sologenic, tokenizace 40.000 akcií, komodit a ETF na XRP Ledgeru.

  A mnoho dalších firem viz stránkách Stedas.hr nebo XRParcade.com

Firmy, které využívají nebo testují XRP na webu Stedas.hr.
Firmy, které využívají XRP na webu XRParcade.com.
XRP je 1000x rychlejší a levnější na poplatky než bitcoin.
Kryptoměna XRP nemá v oblasti plateb konkurenci.
Kryptoměna XRP má nejnížší transakční poplatky.
XRP umí 1500 transakcí za sekundu a pomocí platebních kanálů neomezeně.
XRP má nejnižší spotřebu elektrické energie.

Celosvětová ekonomická krize nahrává kryptoměnám

Další důvod pro adopci kryptoměn obecně je fakt, že USA a další státy tisknou ničím nekryté peníze v rámci stimulačních opatření (z důvodu virové pandemie a následné ekonomické krize), což bude mít za následek znehodnocení klasických měn a růst cen zlata a kryptoměn.

Generální ředitel společnosti Ripple Brad Garlinghouse řekl:

“MYSLÍM, ŽE VLÁDNÍ STIMUL VE SPOJENÝCH STÁTECH NYNÍ ČINÍ 3 BILIONY DOLARŮ. OČEKÁVÁM, ŽE TATO ČÁSTKA BUDE I NADÁLE RŮST”…”VĚŘÍM, ŽE TO POVEDE K ZNEHODNOCENÍ DEVIZOVÝCH MĚN”…”ZLATO BYLO BEZPEČNÝM ÚTOČIŠTĚM BĚHEM KRIZE 2008. NA ZAČÁTKU KRIZE DOŠLO K POKLESU LIKVIDITY , ALE PAK SE TO ROZBĚHLO. VĚŘÍM, ŽE UVIDÍME PODOBNÝ PRŮBĚH NA CELÉM KRYPTO TRHU.“

Bitcoin nebo XRP?

Nechceme a ani nemůžeme nikomu radit do jaké kryptoměny investovat, nicméně považujeme za nutné budoucí investory informovat o technologické zaostalosti a centralizaci (v totalitně ovládané Číně) v rámci bitcoinové sítě, což se bohužel na většině stráněk o kryptoměnách nedozvíte. Možná proto, že většina provozovateků těchto webů jsou “ajtáci”, které vzrušuje představa hal plných počítačů “plnících nepotřebné matematické úlohy” (hláška ze seriálu Simpsonovi) a nechtějí si svého “miláška” nechat vzít, i když bitcoin nesplnil nic ze svého úkolu – stát se peer-to-peer platidlem mezi lidmi bez nutnosti třetích stran (bank). To je pravděpodobně důvod, proč se dnes bitcoin marketuje jako “store of value”, tedy uchovatel hodnoty, což ale může být jakákoliv kryptoměna s omezeným množstvím mincí/tokenů. Bitcoin pravdepodobně nezanikne, protože do něho mnoho lidí a institucí investovalo mnoho peněz, nicméně jeho místo v oblasti plateb zaujmou vyspělejší technologie jako např. XRP.

Související články

Úvod do XRP (a bitcoinu)
Decentralizovaná podstata XRP
27 bilionu důvodů, proč banky budou využívat XRP
XRP a Internet of Value – Internet pro přenos hodnoty
Interledger protokol: Větší podíl pro všechny

One Reply to “Kryptoměna XRP, bitcoin na steroidech”

 1. Zdravím, tohle je komentář.
  Chcete-li začít se schvalováním, úpravami a mazáním komentářů, pak si prohlédněte sekci Komentáře na nástěnce.
  Profilové obrázky komentujících vám přináší služba Gravatar.

Comments are closed.